Examining the challenges and opportunities of e-commerce: A study case of Getir and Trendyol
E-ticaretin zorlukları ve fırsatları inceleniyor: Getir ve Trendyol'un bir inceleme örneği
- Tez No: 1017516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN ERBEK ALAYBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, e-ticaret sektöründeki gelişmeleri ve bu gelişmelerin perakendeciler üzerindeki etkilerini Getir ve Trendyol örnekleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. E-ticaret, dijital teknolojilerin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte tüketici alışkanlıklarını değiştirmiş ve perakende sektörünü derinden etkilemiştir. Bu bağlamda, çalışmada öncelikle e-ticaretin genel yapısı ve gelişim süreci ele alınmış, ardından Getir ve Trendyol'un iş modelleri, stratejileri ve büyüme süreçleri detaylı şekilde analiz edilmiştir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış ve ikincil veri kaynaklarından yararlanılmıştır. Şirket raporları, akademik yayınlar ve sektörel analizler doğrultusunda veriler toplanmış ve yorumlanmıştır. Çalışmanın amacı, e-ticaretin sunduğu fırsatları ve karşılaşılan temel zorlukları ortaya koyarak sektöre dair genel bir perspektif sunmaktır. Sonuç olarak, Getir ve Trendyol'un inovatif yaklaşımlarının pazardaki başarılarını nasıl etkilediği değerlendirilmiş ve diğer işletmelere yönelik çıkarımlar yapılmıştır. Araştırma, dijital dönüşüm sürecinde olan perakendeciler için önemli stratejik ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the developments in the e-commerce sector and their impact on retailers through the cases of Getir and Trendyol. With the rapid spread of digital technologies, e-commerce has significantly transformed consumer behavior and deeply affected the retail industry. In this context, the study first discusses the general structure and evolution of e-commerce, and then analyzes in detail the business models, strategies, and growth processes of Getir and Trendyol. A qualitative research method was adopted, and secondary data sources were utilized. Data were collected and interpreted based on company reports, academic publications, and sectoral analyses. The main objective of the research is to identify the opportunities presented by e-commerce as well as the fundamental challenges encountered, offering a comprehensive perspective on the sector. As a result, the study evaluates how the innovative approaches of Getir and Trendyol have influenced their market success and presents insights for other businesses. This research offers important strategic guidance for retailers undergoing digital transformation.