Neo Lex Mercatorıa'nın uluslararası tahkimdeki uygulanabilirliği
The applicability of Neo Lex Mercatoria in international arbitration
- Tez No: 1017518
- Danışmanlar: PROF. DR. VAROL KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, neo lex mercatoria'nın uluslararası tahkimde uygulanabilirliği doktrinsel tartışmalar ve uygulamadaki yansımaları çerçevesinde incelenmektedir. Uluslararası ticaretin gelişim sürecinde gelişen neo lex mercatoria, özellikle taraf iradesinin temel alındığı uluslararası tahkim alanında dikkat çekici bir normatif yapı olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmada ilk önce lex mercatoria'nın tarihsel gelişimi ele alınmış, modern dönemde ortaya çıkan neo lex mercatoria anlayışının teorik yapısı, hukuki niteliği ve kaynakları incelenmiştir. Bu kapsamda neo lex mercatoria'nın bağımsız bir hukuk sistemi olup olmadığına ilişkin doktrindeki görüşler değerlendirilmiş; uluslararası sözleşmeler hukuku genel ilkeleri, ticari örf ve âdetler, model kurallar ve hakem kararlarının bu yapının oluşumundaki rolü ve önemi ortaya konulmuştur. Tezin bir diğer bölümünde uluslararası tahkim kurumu; temel ilkeler çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca uluslararası tahkim ile devlet yargı organları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacını oluşturan son bölümde ise neo lex mercatoria'nın uluslararası tahkimde uygulanabildiği alanlar incelenmiştir. Bu doğrultuda tarafların açık hukuk seçimi, voie directe yöntemiyle uygulanma, milli hukukla beraber neo lex mercatoria'nın uygulandığı alanlar ve hakemlerin amiable compositeur (dostane aracılık) ya da ex aequo et bono (hakkaniyet ve nefaset kurallarına göre karar verme) yetkisiyle neo lex mercatoria'yı uygulayabilmeleri tahkim kurumlarının kararları ile farklı hukuk sistemlerinden örnekler aracılığıyla incelenmiştir. Ayrıca Türk hukukunda neo lex mercatoria'nın yeri ve Türk tahkim uygulamasındaki görünümü de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the applicability of neo lex mercatoria in international arbitration within the framework of doctrinal debates and its reflections in practice. In the course of the development of international trade, the evolving neo lex mercatoria has emerged as a remarkable normative framework, particularly in the field of international arbitration, where party autonomy constitutes the fundamental principle. The study first addresses the historical development of lex mercatoria and examines the theoretical framework, legal nature, and sources of neo lex mercatoria as it emerged in the modern era. In this context, doctrinal views regarding whether neo lex mercatoria constitutes an autonomous legal system are evaluated, and the role and significance of general principles of international contract law, commercial customs and usages, model rules, and arbitral awards in the formation of this structure are analyzed. Another section of the thesis examines the institution of international arbitration within the framework of its fundamental principles. In addition, the relationship between international arbitration and state courts is also evaluated. In the final section, which constitutes the principal focus of the study, the areas in which neo lex mercatoria may be applied in international arbitration are analyzed. In this regard, the parties' express choice of law, the application through the voie directe method, the application of neo lex mercatoria alongside national law, and the authority of arbitrators to apply neo lex mercatoria as amiable compositeur or ex aequo et bono are examined through the decisions of arbitral institutions and examples from different legal systems. Furthermore, the position of neo lex mercatoria in Turkish law and its appearance in Turkish arbitral practice are also discussed.