Ortodontik tedavilerde braketlerin sökümünü takiben rezinlerin uzaklaştırılma yöntemlerinin mine dokusu ve restoratif materyaller üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of resin removal methods following bracket removal in orthodontic treatment on the enamel tissue and restorative materials
- Tez No: 842301
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAĞTEKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Amaç: Bu çalışmada ortodontik tedavi sonrası yeni materyal ve yardımcı ekipmanların üretilmesi ve güncel tekniklerin kullanımı ile beraber, mine dokusunda ve restorasyon yüzeyinde oluşabilecek hasarın en aza indirgenmesini sağlayacak yapıştırma kompoziti temizleme yönteminin tespiti amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 180 adet sağlam maksiller santral dişin servikal restorasyonları Neo Spectra XT (Dentsply) kompoziti ile tamamlandı. Diş örneklerine metal braketler 3 farklı yapıştırma kompoziti ile (Transbond XT, Transbond Plus, Brackfix) mine ve restorasyon yüzeylerine eşit alan kaplayacak şekilde simante edildi. Tüm örnekler restorasyon yapımı sonrası ve braket simantasyonu sonrası olmak üzere iki kere termal döngü cihazında 5.000 kez siklusa tabi tutuldu. Braket sökümü sonrası ARI skorlamaları çıplak göz ve alınan fotoğraf üzerinden Image J programı ile yapıldı. Yapıştırma kompoziti artıkları iki farklı değişkenle temizlendi: 1. Büyütme kullanımı (x6 büyütme ve çıplak göz), 2. Temizleme yöntemi (a: 12 bıçaklı tungsten karbid frez,Sof-Lex disk (orta, ince, ultra ince) ve Sof-Lex spiral lastikler, b: Zirkonya frez ve poliamid frez, c: Alüminyum oksit (53 µm) ve biyoaktif cam partikülleri (Sylc™)). Temizleme işlemi yapılırken geçen süre kaydedildi. Örneklerin başlangıç ve bitimde kontakt profilometre ile pürüzlülükleri, üç boyutlu lazer tarama cihazıyla taramaları alındı. Bitim sonrası yüzeylerin fotoğrafları çekilerek SRI ve FDI skorlamaları yapıldı. Örneklerin mine ve restorasyon yüzeylerinden, mine-restorasyon birleşiminden x250 büyütmede FESEM ile görüntüleri elde edildi. Veriler IBM SPSS V23 ve R programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the bonding composite cleaning method that will minimize the damage to the enamel tissue and restoration surface after orthodontic treatment with the production of new materials and auxiliary equipment and the use of current techniques. Materials and Methods: In our study, the restorations of 180 intact maxillary central teeth were completed with Neo Spectra XT (Dentsply) composite. Metal brackets were bonded to the tooth specimens with 3 different bonding composites (Transbond XT, Transbond Plus, Brackfix) to ensure equal coverage of the enamel and restoration surfaces. All specimens were cycled 5,000 times in a thermal cycler twice, once after restoration construction and once after bracket placement. After bracket removal, ARI scoring was performed with the naked eye and on the photograph using the Image J program. Bonding composite residues were removed with two different variables: 1. Use of magnification (x6 magnification and naked eye), 2. Cleaning method (a: 12-blade tungsten carbide bur, Sof-Lex disc (medium, fine, ultra-fine) and Sof-Lex spiral wheels, b: Zirconia bur and polyamide bur, c: Aluminum oxide (53 µm) and bioactive glass particles (Sylc™)). The time during the cleaning process was recorded. The roughness of the samples at the beginning and at the end was measured with a contact profilometer and scanned with a three-dimensional laser scanning device. After finishing, the surfaces were photographed for SRI and FDI scoring. FESEM images were obtained at x250 magnification from the enamel and restoration surfaces of the specimens and from the enamel-restoration junction. Data were analyzed with IBM SPSS V23 and R software.