Talat Er'in hayatı ve şarkı formundaki eserlerinin incelenmesi
The life of Talat Er and an analysis of his works in song form
  1. Tez No: 1017523
  2. Yazar: SEFA KIRMIT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
Özet
Geleneksel Türk mûsikîsinin tarihsel süreç içerisindeki yapısal değişimini gözlemleyebilmek adına; bestekârların eserlerinin analitik yöntemlerle kategorize edilmesi ve makâm kullanım özelliklerinin ele alınması bilimsel bir gerekliliktir. Günümüzde Türk mûsikîsi alanında, yaşayan besteci ve icrâcıları merkezine alan akademik çalışmaların sınırlı olması literatürde önemli bir eksiklik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda tasarlanan araştırmada, Türk mûsikîsinin çağdaş dönemdeki önemli keman icrâcılarından ve üretken bestekârlarından biri olan Talât Er'in hayatının, sanat anlayışının ve TRT repertuvarında yer alan eserlerinin analitik bir yaklaşımla ortaya konularak gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi doğrultusunda yürütülen bu çalışmada; doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri bir arada kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde kullanılacak görüşme formunun kapsam geçerliğini ve niteliğini güvence altına almak amacıyla, alan uzmanı üç akademisyenin görüşüne başvurulmuş ve alınan dönütler doğrultusunda görüşme formu son haline getirilmiştir. Daha sonra, söz konusu sanatçı ile derinlemesine bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeden elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuş; sanatçının şarkı formundaki bestelerinin makâmsal özellikleri ise doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonuçları; bestekârın geleneksel nazariyata hâkim olduğunu, bununla birlikte eserlerinde kendine özgü ve alışılagelmişin dışında makâmsal seyirlere de yer verdiğini göstermektedir. Sonuç olarak Talât Er'in, tercih ettiği kompozisyon estetiği ve makâmsal özellikler açısından kadim bestekârlık geleneğini çağdaş dönemde de devam ettiren özgün bir temsilci olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The analytical categorization of composers' works and the examination of their makâm characteristics constitute a scientific necessity for observing the structural transformation of Turkish music throughout its historical development. At present, the limited number of academic studies focusing on living composers and performers in the field of Turkish music represents a significant gap in the literature. Within this context, the present study aims to document and preserve for future generations the life, artistic perspective, and the works included in the TRT repertoire of Talât Er, one of the prominent contemporary violinists and prolific composers of Turkish music, through an analytical approach. This study was conducted using a qualitative research design employing both document analysis and semi-structured interviews. To ensure the content validity and overall quality of the interview protocol, the opinions of three field experts were obtained, and the interview form was finalized in accordance with their feedback. Subsequently, an in-depth interview was conducted with the artist. The data obtained from the interview were subjected to content analysis, while the makam characteristics of his compositions in the şarkı form were examined through document analysis. The findings reveal that the composer possesses a comprehensive command of the traditional theory of Turkish music and, at the same time, incorporates distinctive and unconventional seyir (melodic progressions) into his compositions. Consequently, Talât Er is identified as an original representative who successfully continues the long-established compositional tradition of Turkish music in the contemporary period through his compositional aesthetics and characteristic use of makâm.