Akut bronşiolit tanısı ile hastanede yatan 2 yaş altı çocuklarda viral etkenlerin, anne sütü alımının ve sigara maruziyetinin hastalığın şiddetine ve tekrarlamasına etkisi
The effect of viral agents, breastfeeding and tobacco exposure on disease severity and recurrence in children under 2 years of age hospitalised with acute bronchiolitis
  1. Tez No: 943826
  2. Yazar: ŞEYMA ER KEŞKEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL UĞUR HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Akut bronşiolit, viral etkenlerin neden olduğu, iki yaşından küçük çocuklarda bronşiollerin inflamasyonuyla ortaya çıkan, öksürük, hışıltı, takipne, interkostal veya subkostal çekilmelerle seyreden bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Çocuklarda morbiditenin ve hastane yatışlarının sık sebeplerinden biridir. Anne sütü ilk 6 ay bebek beslenmesinde hem besleyici hem de immünmodülatör etkisi nedeniyle hayati öneme sahiptir. Sigara dumanı içerdiği kimyasal, alerjen ve toksik moleküller nedeniyle sadece içenlerde değil pasif içicilik yoluyla soluyanlarda da solunum problemleri ve morbiditelere neden olmaktadır. Çalışmamızda anne sütünün bronişolite karşı koruyuculuğunu, pasif içiciliğin bronşiolit için oluşturduğu riski, anne sütünün sigaranın olumsuz etkisine karşı koruyuculuğunu araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda, 2020-2024 yılları arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Çocuk Servisi'nde akut bronşiolit tanısı ile yatan 2 yaş altı hastaları retrospektif olarak inceledik. PCR veya hızlı antijen test yöntemi ile RSV, İnfluenza ve SARS-CoV-2 etkenlerinden en az biri tespit edilen çocukların, hasta dosyalarından ve hastane bilgi sisteminden demografik özellikleri, klinik bilgileri tespit edildi. Modifiye Tal Skorlaması ile hastalığın şiddeti belirlendi. Hastalar anne sütü alımlarına göre ve pasif içicilik durumlarına göre gruplandırıldı. Ayrıca ebeveynleri hastane sisteminde kayıtlı telefonlarından arandı ve hastaların kliniğimizdeki yatış sonrası geçirliği doktor tanılı bronşiolit sayıları sorgulanıp toplam atak sayısı belirlendi. Toplanan tüm bu veriler, SPSS 27.0 yazılımı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: Çalışmamızda, hastaların %71,9'u 6 aylıktan küçük, medyan yaş 3,1 ay, ortalama yaş ise 5,4 ± 5,6 ay olarak hesaplandı. En sık viral etken RSV idi (%75,2). En sık görülen doğum şekli C/S idi (%54,7). Hastaların %91,6'sında hafif-orta şiddetli bronşiolit görüldü.
Özet (Çeviri)
AIM: Acute bronchiolitis is a lower respiratory tract infection caused by viral agents and characterized by inflammation of the bronchioles, cough, wheezing, tachypnea, intercostal or subcostal retractions in children younger than two years. It is a common cause of morbidity and hospitalization in children. Breast milk is of vital importance in infant nutrition in the first 6 months due to its nutritional and immunomodulatory effect. Cigarette smoke causes respiratory problems and morbidities not only in smokers but also in passive smokers due to the chemical, allergenic and toxic molecules it contains. In our study, we aimed to investigate the protection of breast milk against bronchiolitis, the risk of passive smoking for bronchiolitis, and the protection of breast milk against the negative effects of smoking. MATERIALS AND METHODS: In our study, we retrospectively analyzed patients under the age of 2 years hospitalized with a diagnosis of acute bronchiolitis in the Pediatric Department, Pediatric Service, Haseki Training and Research Hospital, Health Sciences University, between 2020 and 2024. Demographic characteristics and clinical information of children with at least one of the RSV, influenza and SARS-CoV-2 agents detected by PCR or rapid antigen test method were determined from patient files and hospital information system. The severity of the disease was determined by Modified Tal Scoring. Patients were grouped according to breast milk intake and passive smoking status. In addition, the parents were called from their phones registered in the hospital system and the number of bronchiolitis with a doctor's diagnosis after hospitalization in our clinic was questioned and the total number of attacks was determined. All these collected data were statistically analyzed using SPSS 27.0 software. RESULTS: In our study, 71.9% of the patients were younger than 6 months of age, median age was 3.1 months and mean age was 5.4 ± 5.6 months. The most common viral agent was RSV (75.2%). The most common mode of delivery was C/S (54.7%). Mild to moderate bronchiolitis was observed in 91.6% of patients.