Çukurova bölgesi soya ekim alanlarında sorun olan yabancı ot türlerinin saptanması ve bazı herbisitlerin bu türlere etkisinin araştırılması
Determination of weed species in soybean cultivation areas of Çukurova region and investigation on the effects of some herbicides on these species
- Tez No: 1017537
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Çukurova Bölgesi'nde soya ekim alanlarının giderek artmasıyla birlikte yabancı ot türleri önemli bir problem haline gelmektedir. Bu yabancı otlarla mücadelede başarı sağlanabilmesi için kullanılan herbisitlerin doğru dozlarda uygulanması oldukça önemlidir. Bu çalışma, Çukurova Bölgesi'nde soya ekim alanlarında sorun oluşturan yabancı ot türlerini, bunların yaygınlık ve popülasyon yoğunluklarını belirlemek ve bu alanlarda kullanılan çıkış öncesi (flumioxazin) ve çıkış sonrası (cycloxydim) herbisitlerin farklı dozlarının soya verimi ve bazı yabancı ot türleri üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, soya ekim alanlarındaki yabancı ot türleri ile bunların yaygınlık ve yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla 2024 yılında, bölgeyi temsil edecek şekilde Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay il ve ilçelerinde sekiz farklı rotada survey çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, soya ekim alanlarında toplam 40 yabancı ot türü belirlenmesine rağmen, Rastlama Sıklıkları %50'nin üzerinde olan türlerin Benekli Darıcan [Echinochloa colona (L.) Link] %78, Topalak (Cyperus rotundus L.) %74, Semiz Otu (Portulaca oleracea L.) %74, Çakal Kavunu (Cucumis melo var. agrestis Naudin.) %58, Dev Horoz Ibiği (Amaranthus palmeri S. Watson) %52 ve Çukurova Fener Otu (Physalis angulata L.) %50 olduğu belirlenmiştir. Soya üretim alanlarında ekosistemin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla, çıkış öncesi (flumioxazin) ve çıkış sonrası (cycloxydim) etkili herbisitlerin farklı dozlarda etkinliğini değerlendirmek için ise Mustafabeyli ve Ceyhan olmak üzere iki farklı lokasyonda tarla denemeleri kurulmuştur.Denemelerde, çıkış öncesi flumioxazin ve çıkış sonrası cycloxydim aktif maddeli herbisitlerin farklı dozları (N, N/2, N/4 ve 2N) uygulanmış; bu uygulamaların soya verimi ile bazı yabancı ot türleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, önerilen doz (N) uygulamasının hem yabancı ot kontrolünde yeterli etkinliği sağladığını hem de bitki gelişimi ve verim üzerine olumsuz etkileri en aza indirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Weed species are becoming a significant problem with the increasing area of soybean cultivation in Çukurova Region. The correct use of herbicides are essential to ensure success in managing these weeds This study was conducted to identify the weed species causing problems in soybean fields in the Çukurova Region, to determine their frequency and population densities, and to investigate the effects of pre-emergence (flumioxazin) and post-emergence (cycloxydim) herbicides commonly used in these fields on soybean yield and main harmful weed species. Within the aim of the study, weed surveys were carried out -along eight different directions representing the region in the provinces and districts of Adana, Mersin, Osmaniye, and Hatay in order to determine weed species, their prevalence, and densities in soybean cultivation areas in 2024. To evaluate the efficacy of pre-emergence (flumioxazin) and post-emergence (cycloxydim) herbicides used in soybean fields, field experiments were established at two different locations, Mustafabeyli and Ceyhan. In this study, different doses of pre-emergence flumioxazin and post-emergence cycloxydim herbicides (N, N/2, N/4, and 2N) were applied, and the effects of these treatments on soybean yield and weed species were investigated. The findings revealed that the recommended dose (N) provided sufficient weed control while minimizing adverse effects on plant growth and yield. As a result of the study, although a total of 40 weed species were identified in soybean cultivation areas, barnyardgrass (Echinochloa colona (L.) Link) (78%), purple nutsedge (Cyperus rotundus L.) (74%), common purslane (Portulaca oleracea L.) (74%), field muskmelon (Cucumis melo var. agrestis Naudin) (58%), palmer Amaranth (Amaranthus palmeri S. Watson) (52%) and cutleaf ground-cherry (Physalis angulata L.) (50%) were found to have occurrence frequencies of 50% or higher.