Morula aşamasından blastokiste geçişin morfokinetik değerlendirilmesi: morula-blastokist zamanlaması öploidiyi predikte edebilir mi?
Morphokinetic evaluation of the morula-to-blastocyst transition: can morula–blastocyst timing predict euploidy?
- Tez No: 1017589
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, time-lapse embriyo izleme sistemlerinden elde edilen morfokinetik parametrelerin yeniden değerlendirilmesini ve özellikle morula oluşumu ile blastulasyon başlangıcı arasındaki sürenin (tSB–tM) öploid blastokist gelişimini öngörmedeki potansiyel değerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Günümüzde embriyo seçimi yardımcı üreme tekniklerinin başarısını doğrudan etkileyen önemli bir basamak olup, geleneksel morfolojik değerlendirme yöntemlerinin sınırlılıkları daha objektif ve non-invazif yaklaşımlara olan ihtiyacı artırmıştır. Bu araştırma retrospektif olarak tasarlanmış ve time-lapse embriyo izleme sistemi kullanılarak elde edilen embriyo gelişim verileri analiz edilmiştir. Çalışmada morula oluşum zamanı (tM), blastulasyon başlangıç zamanı (tSB) ve bu iki zaman noktası arasındaki süre farkı (tSB–tM) değerlendirilmiştir. Embriyolar tSB–tM sürelerine göre dört çeyreklik gruba ayrılarak embriyo ploidisi (PGT-A sonucu), blastokist kalitesi, gebelik ve canlı doğum sonuçları açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular, tSB–tM süresinin uzamasıyla birlikte öploid embriyo oranlarının azaldığını, anöploid embriyo oranlarının ise arttığını göstermiştir. En kısa tSB–tM süresine sahip grupta öploid oranı %64,6 iken, en uzun süreye sahip grupta bu oran %49,1 olarak bulunmuştur. Gebelik oranlarının orta çeyreklik gruplarda daha yüksek olduğu, canlı doğum oranlarında ise benzer bir eğilim izlenmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, tSB–tM süresi embriyo ploidisi ve klinik gebelik sonuçları ile ilişkili bulunan önemli bir morfokinetik gösterge olarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, bu parametrenin tek başına embriyo seçimi için yeterli olmadığı ve PGT-A sonuçları, blastokist morfolojisi ve diğer klinik değişkenlerle birlikte yorumlanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Gelecekte yapılacak prospektif ve çok merkezli çalışmalar, tSB–tM süresinin klinik kullanım değerini daha net ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to re-evaluate morphokinetic parameters obtained from time-lapse embryo monitoring systems and to determine the potential value of the interval between morula formation and the onset of blastulation (tSB–tM) in predicting euploid blastocyst development. Embryo selection is a critical step that directly affects the success of assisted reproductive technologies, and the limitations of conventional morphological assessment methods have increased the need for more objective and non-invasive approaches. This retrospective study analyzed embryo developmental data obtained using a time-lapse embryo monitoring system. Morula formation time (tM), blastulation start time (tSB), and the interval between these two developmental events (tSB–tM) were evaluated. Embryos were categorized into four quartile groups according to their tSB–tM intervals and compared in terms of embryo ploidy status (PGT-A results), blastocyst quality, pregnancy outcomes, and live birth outcomes. The findings demonstrated that increasing tSB–tM duration was associated with a decrease in euploid embryo rates and an increase in aneuploid embryo rates. While the euploidy rate was 64.6% in the group with the shortest tSB–tM interval, it decreased to 49.1% in the group with the longest interval. Pregnancy rates were higher in the intermediate quartile groups, whereas a similar trend was observed for live birth rates; however, no statistically significant difference was detected for live birth outcomes. In conclusion, the tSB–tM interval was identified as an important morphokinetic parameter associated with embryo ploidy and clinical pregnancy outcomes. Nevertheless, this parameter alone appears insufficient for embryo selection and should be interpreted in conjunction with PGT-A results, blastocyst morphology, and other clinical variables. Future prospective, multicenter studies are warranted to further clarify the clinical utility of the tSB–tM interval.