Finansal liberalizasyon, uluslararası sermaye hareketleri ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
Financial liberalization, international capital movements and effects on Turkish economy
- Tez No: 101764
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JÜLİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
DOKTORA TEZ ÖZETİ FİNANSAL LİBERALİZASYON, ULUSLARARASI SERMAYE HAREKETLERİ VE TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Seyhan TAŞ İktisat Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Jülide YILDIRIM Dünya ekonomilerinin giderek bütünleştiği günümüzde, fınansal serbestleşme ve dışa açılma ile ekonomiler giderek daha liberal hale gelmektedir. Bu çerçevede, fınansal liberalizasyon konusundaki tartışmalar, fınansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisine bağlı olarak incelenmektedir. Çalışmamızın temelini de fınansal liberalizasyon kavramının teorik ve politik yönleri oluşturacaktır. Bu amaçla, ilk bölümde fınansal liberalizasyon kavramının tanımlanması, uygulamaların başarı koşuları ve karşılaşılan sorunlar, ekonomik etkileri, ve fınansal liberalizasyona yönelik teorik yaklaşımlar ele alınmaktadır. Finansal liberalizasyonun savunucusu olarak McKinnon-Shaw Yaklaşımı, bunun karşısında ise Neo Keynesyen ve Yeni Yapısalcı görüşlere yer verilmiştir. İkinci bölüm, uluslar arası sermaye hareketlerini açıklayan teoriler, tarihsel gelişim dönemleri, sermaye hareketleri kontrollerine dair kuramsal yaklaşımları içermektedir. Son bölümde ise, Türkiye'de fınansal liberalizasyon uygulamaları ve etkileri, belirli dönemler ve ekonomik krizler itibariyle incelenmektedir. Bu alandaki gelişmeler, bir nedensellik testine dayanan bir ampirik çalışma ile ele alınmaktadır. Ayrıca bu bölümde son dönemde dünyanın yaşadığı en büyük krizlerden biri olan Asya Krizi tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT FINANCIAL LIBERALIZATION, INTERNATIONAL CAPITAL MOVEMENTS AND EFFECTS ON ECONOMY OF TURKEY Seyhan TAŞ Department of Economics Afyon Kocatepe University, Institute of Social Sciences, May, 2001 Advisor: Asst.Prof. Jülide YILDIRIM Recently, economies of various countries have been integrated gradually and they had been more liberalized through export biased growth policies and financial liberalization. In this context, the arguments on the topic of financial liberalization are based on the causality between financial development and economic growth. Our research focuses on theoretical and practical aspects of financial liberalization concept. For this purpose, in the first part of thesis, definition of financial liberalization, preconditions of its success, effect of liberalization in the financial sector to the whole economy and approaches to financial liberalization are discussed. The hypothesis of McKinnon and Shaw known as Financial Repression Approach take place on the supporting side of this argument and the economists of NeoKeynesian and NewStructualist schools criticize Neoclasic approach. In the second part, theories and the historical development phases of international capital flows are searched. In addition, controls and other constraints to international capital movements are evaluated in regard of theory. In the final section, effords towards financial liberalization in terms of application and results according to time periods such as 1980, 1994 and 1989 implying certain economic crisis, significant economic decisions and policies are taken into account. Results of these kinds of economic policies are evaluated by an amprical study includes a causality test between financial development and economic growth. As a global case, the crises in South Eastern Asia and followed by Russia are discussed with financial aspects as the greatest instability in the world.