Enflasyonla mücadelede Para Kurulu sistemi
The Combat with inflation in currency board system
- Tez No: 101762
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JÜLİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Enflasyonla mücadelede uygulamaya konulan programlardan biri de para kurulu sistemidir. Uygulandığı ülkelerde başarı sağlayan ve IMF tarafından desteklenen bir programdır. Para kurulu sistemi, döviz rezervleri karşılığında sabit bir kur üzerinden talep miktarı kadar para arz eden bir sistemdir. Para kurulu, enflasyonun en önemli nedenlerinden biri olan parasal tabanı para politikası araçlarını kullanarak değiştiremez, çünkü sistemde para politikası araçları kullanılmaz. Parasal taban sadece özel sektör ve bankacılık sisteminin kurula döviz satmasıyla artar ve döviz almasıyla azalır; ayrıca, parasal taban ödemeler bilançosuna bağlı olarak değişir. Para kurulu sisteminde hükümet bütçe açıklarını monetize edemez. Türkiye'de ise para kurulu tartışmaları 1994 yılında yaşanan makroekonomik dengesizlikler nedeniyle gündeme gelmiştir. Merkez Bankasının üzerinde politik baskıların artması neticesinde bankaya olan güven ortamı kaybolmuş ve para ve mali disiplin sağlanamamıştır. Bu nedenle, hükümet 2000 yılında IMF ile Stand-By Anlaşması imzalayarak yarı para kurulu sistemini uygulamaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Currency board system is a program to applying which combat of inflation. All of the countries applying of currency board system provided success. Currency board system is a monetary system with issue domestic currency that is exchanged for foreign exchange on demand at a fix exchange rate. Currency board cannot use monetary policy with tools of monetary poicy. The monetary bases increases only when the private and banking sectors sells foreign exchange to the board at a fixed rate to meet its demand for national currency and monetary base changes according to balance of payments. The goverment cannot monetize budget deficit under currency board system. Turkey started to discuss currency board system in 1994. Turkish Central Bank has been lost confidence because of political pressure and monetary and financial dicipline has not been provided. So, Turkey signed the Stand-By Arrangement with IMF in 2000. This arrangement contains semi currency board system.