Neighborhood satisfaction of local women in regenerating neighborhoods: The case of Kadifekale
Dönüşmekte olan mahallelerde yerli kadınların mahalle memnuniyeti: Kadifekale örneği
- Tez No: 1017648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Suriye iç savaşı sonrası uluslararası göç, Türkiye'deki kentsel mekanları dönüştürmüştür. Bu tez, Kadifekale'deki yapısal dönüşümlerin uzun süredir orada yaşayan yerli kadınların mahalle memnuniyeti ve yere bağlılığını nasıl etkilediğini incelemektedir. Araştırma, değişen memnuniyetin kültürel çatışmadan değil, somut yapısal sorunlardan kaynaklandığını savunmaktadır: altyapı ve hizmet yetersizliği, kaynak rekabeti nedeniyle zayıflayan gruplar arası ilişkiler ve cinsiyete duyarsız kentsel tasarım. Çalışma, Kadifekale'de en az 10 yıl yaşayan 30-50 yaş aralığındaki 12 yerli kadınla yapılan derinlemesine, yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan nitel araştırma tasarımı kullanmaktadır. Veriler, teori-odaklı ve veri-odaklı kodlamayı birleştiren karma tematik içerik analizi ile analiz edilmiştir. Mahalle memnuniyeti ile yere bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemek için, Likert ölçeği yanıtlarına (1-5) eşleştirilmiş t-testi uygulanmıştır. Araştırma, Allport'un Temas Teorisi ve sosyo-ekolojik modelleri entegre ederek, fiziksel yetersizlik, sosyal ayrışma ve cinsiyete duyarsız tasarımın çoklu ölçeklerde viikadınların deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini göstermektedir. Bulgular, yerinden edilme nedeniyle sosyal ağların parçalanması ve kamusal alanların bozulmasının bazen kadınların yere bağlılığını azalttığını ortaya koymaktadır. Kadın Dayanışma Merkezi, anlamlı gruplar arası temas fırsatları sağlayarak fiziksel altyapı eksikliklerini kısmen telafi etmektedir. Bu çalışma, mahalle memnuniyeti ve yere bağlılığın yapısal koşullara bağlı olduğunu, sadece bireysel faktörlerin ürünü olmadığını göstermektedir. Sosyo- ekolojik bir mercek kullanarak, yaş, mülk sahipliği, eğitim ve sosyal sınıfın göçle şekillenmiş mahallelerde kadınların mekansal deneyimlerini nasıl farklılaştırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
International migration following the Syrian civil war has transformed urban spaces in Türkiye. This thesis examines how structural transformations in Kadifekale affect neighborhood satisfaction and place attachment of long-time resident local women. The research argues that changing satisfaction stems not from cultural conflict, but from concrete structural problems: inadequate infrastructure and services, weak intergroup relations due to resource competition, and gender-insensitive urban design. The study employs a qualitative research design based on in-depth, semi-structured interviews (n=12) with local women aged 30-50 who have lived in Kadifekale for at least 10 years. Data were analyzed using hybrid thematic content analysis combining theory-driven and data-driven coding. To examine the relationship between neighborhood satisfaction and place attachment, a paired t-test was conducted on Likert-scale responses (1-5). By integrating Allport's Contact Theory and socio-ecological models, the research demonstrates how structural factors at multiple scales—physical inadequacy, social vsegregation, and gender-insensitive design—shape women's experiences. Findings reveal that disintegration of social networks due to displacement and deterioration of public spaces sometimes diminish women's sense of belonging. The Women's Solidarity Center partially compensates for physical infrastructure deficiencies by providing meaningful intergroup contact opportunities. This study demonstrates that neighborhood satisfaction and place attachment are embedded in structural conditions, not merely individual factors. Using an socio- ecological lens, it shows how age, property ownership, education, and social class differentiate women's spatial experiences in migration-shaped neighborhoods.