Kırsal kalkınmada yerel yönetimlerin rolü üzerine bir araştırma: Şanlıurfa ili Bozova ilçesi örneği
A research on the role of municipalities in rural development: The case of Bozova district in Şanlıurfa province
  1. Tez No: 944847
  2. Yazar: İLHAN ZİRO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REŞİT SEVİNÇ, DOÇ. DR. SONGÜL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şanlıurfa ili Bozova ilçesi örneğinde, kırsal kalkınma sürecinde yerel yönetimlerin rolünü çok boyutlu bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Tezde, 6360 sayılı Kanun sonrası büyükşehir sınırlarının genişlemesiyle birlikte kırsal mahallelerin yönetsel statüsünde meydana gelen değişikliklerin, hizmet sunumu ve yerel kalkınma dinamikleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Yerel yönetimlerin kırsal alandaki hizmet sunumu, sosyal politikalar, altyapı çalışmaları, tarımsal destekler, kooperatifçilik, çevresel sürdürülebilirlik ve danışmanlık hizmetleri bağlamında değerlendirilmiş; Bozova ilçesindeki kırsal mahallelerde yaşayan bireylerin yerel yönetim hizmetlerinden duydukları memnuniyet düzeyleri anket uygulaması aracılığıyla ölçülmüştür. Araştırmanın saha çalışması kapsamında 174 birey ile yüz yüze anket yöntemi kullanılarak veri toplanmış ve veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, yerel halkın genel olarak altyapı ve sosyal hizmetler gibi temel alanlarda memnuniyet düzeyinin düşük olduğunu, tarımsal destekler ve danışmanlık hizmetlerinin yetersiz kaldığını ve özellikle kadınlar, yaşlılar ve gençler gibi kırılgan grupların bu hizmetlere erişimde sorun yaşadığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda, kooperatifçilik ve örgütlenmeye yönelik hizmetlerde de yetersizlikler gözlemlenmiş; yerel halkın bu yapılara olan güveni ve katılımı sınırlı bulunmuştur. Tezin sonuçları, kırsal kalkınmanın sürdürülebilirliğinde yerel yönetimlerin daha aktif, kapsayıcı ve iş birliğine dayalı bir yönetim anlayışı benimsemeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. Yerel ihtiyaçlara duyarlılık, demokratik katılım, şeffaflık ve sosyal sorumluluk ilkeleri doğrultusunda yerel yönetimlerin kurumsal yapılarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Çalışma, Bozova örneği üzerinden kırsal alanlara yönelik hizmetlerin niteliğini artırmak ve yerel yönetimlerin stratejik rollerini daha işlevsel kılmak amacıyla çeşitli politika önerileri de sunmaktadır. Bu yönüyle tez, yerel kalkınma stratejilerine akademik katkı sunmasının yanı sıra, karar alıcılara yönelik somut bir saha temelli değerlendirme aracı da işlevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the role of local governments in the rural development process in the Bozova district of Şanlıurfa province, located in the Southeastern Anatolia Region of Turkey, using a multidimensional approach. The thesis analyses the effects of changes in the administrative status of rural neighborhoods following the expansion of metropolitan boundaries under Law No. 6360 on service delivery and local development dynamics. The service provision of local administrations in rural areas, social policies, infrastructure works, agricultural support, cooperativism, environmental sustainability, and consultancy services are evaluated; the satisfaction levels of individuals living in rural neighbourhoods in Bozova district regarding local administration services are measured through a survey application. Within the scope of the fieldwork of the study, data was collected through face-to-face surveys with 174 individuals, and the data was analysed using the SPSS program. The findings revealed that the general satisfaction level of the local population was low in basic areas such as infrastructure and social services, that agricultural support and consultancy services were inadequate, and that vulnerable groups such as women, the elderly, and young people faced difficulties in accessing these services. Additionally, deficiencies were observed in services related to cooperatives and organizations, with limited trust and participation from the local community in these structures. The findings of the thesis highlight the need for local governments to adopt a more active, inclusive, and collaborative management approach to ensure the sustainability of rural development. It is necessary to strengthen the institutional structures of local governments in line with the principles of sensitivity to local needs, democratic participation, transparency, and social responsibility. The study also presents various policy recommendations aimed at improving the quality of services provided to rural areas and making the strategic roles of local governments more functional, using the example of Bozova. In this regard, the thesis not only contributes academically to local development strategies but also serves as a concrete field-based evaluation tool for decision-makers..