Fertil ve infertil çiftlerde prekonsepsiyonel sağlıklı yaşam biçimi davranışları: Karşılaştırmalı bir çalışma
Preconceptional healthy lifestyle behaviors in fertile and infertile couples: A comparative study
- Tez No: 1017647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, fertil ve infertil kadınların prekonsepsiyonel sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını karşılaştırmak ve infertilite ile ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırmalı ve kesitsel tipte planlanan araştırma, Ağustos 2025-Şubat 2026 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütülmüş ve çalışmaya 230 fertil ile 230 infertil olmak üzere toplam 460 kadın dahil edilmiştir. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu ve Prekonsepsiyonel Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, bağımsız örneklem t-testi/Mann–Whitney U testi, Cohen's d etki büyüklüğü, çok değişkenli lojistik regresyon ve ROC analizi kullanılmıştır. Fertil ve infertil kadınlar arasında prekonsepsiyonel hazırlık (p<0,001), kaçınılması gereken davranışlar (p<0,001) ve ebeveynliğe hazır olma (p=0,021) alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Prekonsepsiyonel hazırlık alt boyutunda orta düzey etki büyüklüğü belirlenmiştir. Buna karşın enfeksiyon tarama ve aşılama (p=0,412), prekonsepsiyonel duyarlılık (p=0,287), riskli alışkanlıklardan kaçınma (p=0,118) ve ebeveynlik endişesi (p=0,364) alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde yaş (p=0,007), yaşanılan yer (p=0,036), aile planlaması yöntemi (p=0,008), prekonsepsiyonel hazırlık (p<0,001) ve kaçınılması gereken davranışlarının (p<0,001) infertilite ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Davranışsal değişkenlerin modele eklenmesi model performansını artırmış; Model 2'nin ayırt ediciliğinin daha yüksek olduğu saptanmıştır (AUC=0,745; Nagelkerke R²≈0,23). Araştırma sonucunda fertil ve infertil kadınların prekonsepsiyonel sağlıklı yaşam biçimi davranışları açısından farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle prekonsepsiyonel hazırlık, kaçınılması gereken davranışlar ve ebeveynliğe hazır olma alt boyutlarının fertilite durumu ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Çok değişkenli analizlerde yaş, yaşanılan yer, aile planlaması yöntemi, prekonsepsiyonel hazırlık ve kaçınılması gereken davranışların infertilite ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare preconception healthy lifestyle behaviors between fertile and infertile women and to identify factors associated with infertility. This comparative cross-sectional study was carried out at Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital and included a total of 460 women, comprising 230 fertile and 230 infertile participants. Data were collected using the Descriptive Information Form and the Preconception Healthy Lifestyle Behaviors Scale. Descriptive statistics, Chi-square test, independent samples t-test/Mann–Whitney U test, Cohen's d effect size, multivariable logistic regression, and ROC analyses were used for data analysis. Significant differences were found between fertile and infertile women in the subdimensions of preconception preparation (p<0.001), avoidance behaviors (p<0.001), and readiness for parenthood (p=0.021). A moderate effect size was observed for the preconception preparation subdimension. However, no significant differences were found in the subdimensions of infection screening and vaccination (p=0.412), preconception sensitivity (p=0.287), avoidance of risky habits (p=0.118), and parenting anxiety (p=0.364). Multivariable logistic regression analysis revealed that age (p=0.007), place of residence (p=0.036), family planning method (p=0.008), preconception preparation (p<0.001), and avoidance behaviors (p<0.001) were significantly associated with infertility. The inclusion of behavioral variables improved model performance, and Model 2 demonstrated higher discriminative ability (AUC=0.745; Nagelkerke R²≈0.23). The findings of this study indicated that fertile and infertile women differed in certain preconception healthy lifestyle behaviors. In particular, preconception preparation, avoidance behaviors, and readiness for parenthood were associated with fertility status. The findings suggest that fertility status may be associated not only with biological factors but also with behavioral, environmental, and sociodemographic factors.