Unsteady adjoint-based optimization of flame deflectors to mitigate ignition overpressure
Zamana-bağlı adjoint yöntemi kullanılarak kalkış ramplarında gerçekleşen ateşleme aşırı-basıncının azaltılması
  1. Tez No: 1017659
  2. Yazar: ERCAN UMUT DANIŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN EYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Katı yakıtlı roket motorları kalkış esnasında Ateşleme Aşırıbasıncı adı verilen güçlü basınç dalgaları üretir. Bu yüksek genlikli dalgalar, alev saptırıcısından yansıyarak roketlere doğru hareket eder ve araca çarpan bu basınç dalgaları faydalı yüke zarar verebilir. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemleri bu basınç ortamının doğru bir şekilde öngörülebilmesini sağlar. Bu basınç dalgalarının etkisinin azaltılmasının yollarından birisi, saptırıcı geometrisini en uygun hale getirmektir. Bu çalışmada, 45° eğimli düz levha saptırıcı geometrisi ele alınmış ve zamana bağlı (unsteady) bir akış modeli kullanılarak basınç etkilerini hafifletmeye yönelik gradyan tabanlı bir şekil optimizasyonu çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada açık-kaynak kodlu SU2 çözücüsü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The solid rocket boosters (SRBs) of space launch vehicles generate strong, transient Ignition Overpressure (IOP) waves in the first seconds of ignition. These waves travel through the launch environment and reflect off the Flame Deflector (FD) back toward the vehicle. The reflected, high-amplitude waves may damage the vehicle and sensitive payloads. Computational Fluid Dynamics (CFD) simulations are essential for accurately capturing the pressure environment during launches of both new and existing space vehicles. One method to reduce IOP effects on the rocket is to optimize the flame deflector geometry. This study investigates a flat-plate FD inclined at 45° for shape optimization. Due to the problem's unsteady nature, the unsteady discrete-adjoint method is used to reduce pressure values. Shape optimization simulations are performed with the open-source SU2 CFD solver for its support of the unsteady adjoint method.