İçi boş grafen içerikli mikrokürelerin eldesi ve farklı alanlarda kullanımlarının araştırılması
Synthesis of hollow graphene-containing microspheres and investigation of their applications in different fields
  1. Tez No: 1017658
  2. Yazar: SEHER GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında, Juglans (ceviz) poleninden izole edilen sporopolenekzin kapsülleri (SEK) biyolojik şablon olarak kullanılarak, grafen oksit (GO) tabanlı hibrid mikrokapsüller sentezlenmiştir. Materyal yüzeyleri, süperkapasitör uygulamaları için APTES silanizasyonu, ilaç taşıma sistemleri için ise Polidopamin (PDA) kaplama ile işlevselleştirilmiştir. Sentezlenen GO'nun saflaştırılmasında ultrasonik homojenizasyon sonrası uygulanan filtreli kademeli santrifüjleme tekniği, literatürde bir yenilik olarak sunulmuş ve bu yöntemle az tabakalı grafen yapısı başarıyla elde edilmiştir. 6 M KOH elektrolit ortamında gerçekleştirilen elektrokimyasal testler sonucunda; hibrid elektrotların 444F/g özgül kapasitans değerine ulaştığı ve 10000 şarj-deşarj döngüsü sonunda en az % 80 yüksek kapasite korunumu sergilediği saptanmıştır. Elde edilen veriler, sentezlenen yapının yüksek performanslı bir süperkapasitör elektrodu olmasının yanı sıra, biyo-uyumlu iç boşluğu sayesinde kontrollü ilaç taşıyıcı sistemi olarak da literatüre özgün bir alternatif sunduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this Master's thesis, grapheneoxide (GO) based hybrid microcapsules were synthesized using sporopollenin exine capsules (SEC) isolated from Juglans pollen as a biological template. Materia lsurfaces were functionalized via APTES silanization for supercapacitor applications and Polydopamine (PDA) coating for drug delivery systems. The filtered graded centrifugation technique, applied following ultrasonic homogenization for the purification of the synthesized GO, is presented as a novelty in the literature, and a few-layered graphene structure was successfully obtained through this method. Electrochemical tests conducted in a 6 M KOH electrolyte environmen trevealed that the hybrid electrodes reached a specific capacitance valueof 444 F/g and exhibited a high capacity retention of at least 80% after 10,000 charge-discharge cycles. The obtained data proved that, in addition to being a high-performance supercapacitor electrode, the synthesized structure offers an origina lalternative to the literature as a controlled drug delivery system, owing to its biocompatible hollow cavity.