Nabi Divanı'nda maddi kültür unsurları
Materical culture elements related to the divan of Nabi
  1. Tez No: 101766
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
YftKSTOK- TTSANS TEZ ÖZETİ NABI DIVANI'NDA MADDİ KÜLTÜR UNSURLARI Şükran ÇAKAR Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman: Yard. Doç. Dr. Mehmet SARI XVTI. yüzyılda Dîvân Edebiyatı şiir geleneği tarzında şiir yazan şâklerimizin sayısı oldukça fazladır. Bu şairlerimizden biri de Nâbî'dir. Hikemî tarzı benimseyen Nâbî, dönemin diğer şâirleri gibi dış dünyayla bağlantısını koparmamış, maddî kültür unsurlarına da yer vermiştir.. Birbirinden farklı türlerde pek çok eseri olan Nâbî'nin müretteb dîvânı da mevcuttur. Nâbî düşüncelerini bir takım söz sanatlarıyla süslememiş, bunları fikir olarak söyleme yoluna gitmiştir. Böylece kendi tarzım oluşturmuştur. Çalışmamızda Nâbî'nin dîvânında yer alan maddî kültür unsurlarım fişledik. Fişlediğimiz unsurları plânımıza göre tasnif ettik. Böylece Dîvân Edebiyatı'nın XVII. yüzyıl şâirlerinden olan Nâbî'nin halktan kopuk bir yaşam tarzı ve sanat anlayışı benimsemediğini ortaya koymuş olduk.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In XVII: century the poets who wrote with the style of Dîvân literature are great in number. One of these poets is Nâbî who created especially the style of Hikemî on his poets. Unlike other contemporary poets of that age, who ceased to be interested in teh outher world he involved him self fully Hikemî style and gave great importance to cultural figures. He has lots of different works one of them is dîvân-ı müretteb. Rather than blending his ideas with some sorts of figures of speech, he preferred telling than as direct ideas. By this way he created his oun style. In our work, we pointed out cultural figures of Nâbî. We classified these figures according to our plan. To sum up, we emphasised that, Nâbî the XVII. century poet led an isolated life style seperate from the public and reflected this to his works of art.