Yeni Lawson türevi moleküllerin sentezi: Potansiyometrik mikrosensörlerde iyonofor olarak kullanımlarının ve piroptotik hücre ölümü üzerine etkilerinin araştırılması
Synthesis of novel lawsone derivative molecules: Investigation of their use as ionophores in potentiometric microsensors and their effects on pyroptotic cell death
  1. Tez No: 1017671
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZBEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR BERKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Biyoloji, Chemistry, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürde daha önce yer almayan beş farklı lawson türevi molekülün (3a–e) sentezi, karakterizasyonu, potansiyometrik sensörlerde iyonofor olarak kullanılabilirliği ve piroptotik hücre ölümü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İlk aşamada, 2-feniltiazol yapısı içeren yeni lawson türevleri sentezlenmiş ve elde edilen bileşiklerin yapıları ¹H-NMR, ¹³C-NMR, FT-IR, HRMS ve elementel analiz yöntemleri ile doğrulanmıştır. Spektroskopik analiz sonuçları, sentezlenen bileşiklerin önerilen yapılarla uyumlu olduğunu göstermiştir. Daha sonra sentezlenen bu moleküller kullanılarak PVC membran iyon-seçici sensörler hazırlanmış ve hazırlanan sensörlerin doğrusal çalışma aralığı, tayin limiti, cevap zamanı, seçicilik ve tekrarlanabilirlik gibi potansiyometrik performans özellikleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, sentezlenen moleküllerin iyonofor özelliği gösterebildiğini ve potansiyometrik sensörlerde kullanılma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yeni sentezlenen bileşiklerin yumurtalık granüloza hücrelerinde hücre lizisi ve plazma membranı yırtılması üzerindeki etkileri ELISA temelli LDH salınım analizleri ile in vitro olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sentezlenen moleküllerin farklı alanlardaki kullanımları multidisipliner bir yaklaşımla ele alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the synthesis, characterization, applicability as ionophores in potentiometric sensors, and effects on pyroptotic cell death of five different lawson derivative molecules (3a–e), which have not previously been reported in the literature, were investigated. In the first stage, novel lawson derivatives containing a 2-phenylthiazole structure were synthesized, and the structures of the obtained compounds were confirmed by ¹H-NMR, ¹³C-NMR, FT-IR, HRMS, and elemental analysis techniques. The spectroscopic analysis results demonstrated that the synthesized compounds were consistent with the proposed structures. Subsequently, PVC membrane ion-selective sensors were prepared using these synthesized molecules, and the potentiometric performance characteristics of the prepared sensors, including linear working range, detection limit, response time, selectivity, and reproducibility, were examined. The obtained findings revealed that the synthesized molecules exhibited ionophore properties and possessed potential for use in potentiometric sensors. In addition, the effects of the newly synthesized compounds on cell lysis and plasma membrane rupture in ovarian granulosa cells were evaluated by ELISA-based LDH release analyses in vitro. As a result, the applications of the synthesized molecules in different fields were addressed through a multidisciplinary approach.