Bazı bakteriyel ve fungal pigmentlerin uygun üretim koşullarının test edilmesi ve antimikrobiyal özelliklerinin araştırılması
Investigation of the optimal production conditions of some bacterial and fungal pigments and their antimicrobial properties
  1. Tez No: 1017685
  2. Yazar: GÜLSÜM NİDA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASMA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Günümüzde renk maddeleri gıda, tekstil, kozmetik, oyuncak gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Renk maddelerinin doğal ve sentetik olup olmadığı ve insan sağlığını olumsuz etkilememesi oldukça önemlidir. Bu sebeple hem kolay ve bol miktarda elde edilebilir, hem de iklim koşullarından bağımsız, üretimi ucuz ve daha güvenli bir renk maddesi üretimi için alternatif yollar bulunmak istenmektedir. Bu potansiyellere sahip mikrobiyal pigmentler birçok alanda kullanılmakta olup bu çalışmada da pigment ürettiği bilinen bazı bakteri ve fungusların üretim koşullarını optimize ederek, pigment üretimi yapılması planlanmıştır. Bu amaçla; Fusarium oxysporum fungusu ve Serratia marcescens bakterisinin en iyi pigment üretme koşulları test edilmiştir. Alternatif üretim ortamı olarak F. oxysporum için Sabouraud Dekstroz Agar (SDA), Patates Dekstroz Agar (PDA) ve Czapek Agar besiyerleri kullanılmıştır. S. marcescens için de Nutrient Agar (NA) ve Luria–Bertani Agar (LA) besiyerleri kullanılmıştır. Mikrobiyal pigment üretimini artırmak amacıyla inkübasyon süresi, sıcaklık, başlangıç pH'sı ve çalkalama koşulları gibi farklı üretim parametreleri test edilmiştir. Optimum koşullarda elde edilen bakteriyel ve fungal pigmentlerin uygun çözücülerde ekstraksiyonları yapılıp kısmi olarak saflaştırılarak UV-Vis spektrofotometre, FT-IR, NMR ve GC-MS analizleri ile karakterizasyonları yapılarak antimikrobiyal özellikleri saptanmıştır. Sonuç olarak F. oxysporum'un pigment üretimi için en uygun besiyerinin PDA olduğu belirlenmiş ve maksimum pigment üretiminin aydınlık inkübasyon, 150 rpm çalkalama, 25ºC sıcaklık, başlangıç pH değeri 9.0 ve 7 günlük inkübasyon süresinde olduğu saptanmıştır. S. marcescens'in pigment üretimi için ise en uygun besiyerinin Luria–Bertani besiyerinde, statik üretim, 20 ºC sıcaklık, başlangıç pH değeri 5.0 ve 4 günlük inkübasyon süresinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Colorants are widely used today in many fields such as food, textile, cosmetics, and toy industries. It is highly important that these colorants are natural rather than synthetic and do not pose harmful effects on human health. Therefore, there is an increasing demand for alternative pigment sources that can be produced easily and in large quantities, are independent of climatic conditions, cost-effective, and safer for human use. Microbial pigments, which possess these advantages, have attracted considerable attention for use in various industries. In this study, it was aimed to optimize the production conditions of certain pigment-producing bacteria and fungi. For this purpose, the optimum pigment production conditions of the fungus Fusarium oxysporum and the bacterium Serratia marcescens were investigated. As alternative production media, Sabouraud Dextrose Agar (SDA), Potato Dextrose Agar (PDA), and Czapek Agar were used for F. oxysporum, while Nutrient Agar (NA) and Luria–Bertani Agar (LB) were used for S. marcescens. Different production parameters, such as incubation time, temperature, initial pH, and agitation conditions, were tested to increase microbial pigment production. Subsequently, the bacterial and fungal pigments obtained under optimum conditions were extracted using appropriate solvents and partially purified. Their characterization was performed by UV–Vis spectrophotometry, FT-IR, NMR, and GC-MS analyses, and their antimicrobial properties were also determined. As a result, PDA was determined to be the most suitable medium for pigment production by F. oxysporum. Maximum pigment production was achieved under light incubation conditions, at 150 rpm shaking speed, 25 ºC temperature, initial pH 9.0, and 7 days of incubation. For S. marcescens, Luria–Bertani (LB) medium was found to be the most suitable medium for pigment production. Optimum pigment production was obtained static cultivation, 20 ºC temperature, initial pH 5.0, and 4 days of incubation.