Enka inşaat 850 megawatt elektrik üretim tesisi şantiyesinde imalatı yapılan kütle betonlarının ısıl gelişimlerinin takibi ve sıcaklık sonuçlarının istatistiksel olarak incelenmesi
Monitoring the thermal development of mass concrete produced at the enka construction 850 megawatt power plant construction site and statistical analysis of temperature results
- Tez No: 1017686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
Özet
Elektrik üretim tesislerinde kütle betonu, büyük boyutlu beton yapılar için kullanılır. Bu beton türünde, hidratasyon ısısının neden olabileceği çatlaklar kontrol altına alınmaya çalışılır. Kütle betonunda, dayanım birincil kriter olmaktan ziyade ikincil bir kriter olarak değerlendirilir; yerine dayanıklılık, ekonomik uygulanabilirlik ve özellikle termal hareketlerin kontrolü ön plana çıkar. En etkili çözüm yollarından biri, beton dökümü sırasında taze betonun sıcaklığını düşük tutmaktır. Bu yöntem, hidratasyon ısısını azaltarak iç gerilmeleri ve çatlak oluşumunu sınırlar. Bu çalışmada, Enka İnşaat 850 Megawatt Elektrik Üretim Tesisi şantiyesinde imalatı yapılan kütle betonlarının ısıl gelişimi verileri istatistiksel olarak incelenmiştir. Sıcaklık ölçümleri, sıcaklık kayıt cihazı ve termokupl kullanılarak farklı noktalarda yapılmıştır. Tüm veriler, EasyFit programının en güncel sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda Kolmogorov-Smirnov, Anderson-Darling ve Ki-Kare testleri uygulanmış ve olasılık yoğunluk fonksiyonu grafikleri elde edilmiştir. Sonuç olarak, Enka İnşaat 850 Megawatt Elektrik Üretim Tesisi şantiyesinde imalatı yapılan kütle betonlarının ısıl gelişimi verilerinin istatistiksel analizi sonucunda yeni modeller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass concrete is used in power generation plants for large-scale concrete structures. Cracks caused by hydration heat are controlled in this type of concrete. In mass concrete projects, high strength is considered a secondary rather than a primary criterion; instead, durability, economic feasibility, and especially the control of thermal movements are prioritized. One of the most effective solutions is to maintain a low temperature of fresh concrete during pouring. This reduces hydration heat, limiting internal stresses and crack formation. In this study, the thermal development data of mass concrete produced at the Enka Construction 850 Megawatt Power Plant construction site were statistically analyzed. Temperature measurements were obtained using a temperature recording device and thermocouples at different points in the mass concrete. All temperature measurement data were analyzed using the latest version of the EasyFit program. Probability density function graphs were generated using Kolmogorov-Smirnov, Anderson-Darling, and Chi-Square tests. As a result, new models were developed based on the statistical analysis of the thermal development data of mass concrete produced at the Enka Construction 850 Megawatt Power Plant construction site.