İlköğretim okullarında Tebliğler dergisinin fonksiyonu
The Functions of the policy and precedure manual in elemantary schools
  1. Tez No: 101769
  2. Yazar: BEKİR BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ İLKÖĞRETİM OKULLARINDA TEBLİĞLER DERGİSİNİN FONKSİYONU Bekir BEKMEZCİ Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos 2001 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Cemil YÜCEL Tebliğler Dergileri, Milli Eğitim Bakanlığının yayın organıdır. Tebliğler Dergilerinde Bakanlıkla ilgili kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge ve programlar ile duyurular yer almaktadır. İlköğretim Okullarında Tebliğler Dergisinin Fonksiyonunu belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma betimsel bir alan araştırması niteliğindedir. Araştırmanın evreni, Kütahya İli İlköğretim Okulları ve bu ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürleri ve öğretmenlerdir. Örneklemi, 47 ilköğretim okulu, 47 ilköğretim okulu müdürü, 263 sımf öğretmeni ve 165 branş öğretmenidir. Anket yoluyla elde edilen bilgiler S.P.S.S 8.0 Paket Programında değerlendirilmiştir. Temel Bileşenler Analizine göre,Tebliğler Dergisinin 7 boyutta ele alındığı ortaya çıkmıştır. Bu boyutlar, eğitim-öğretim boyutu, biçim boyutu, görev ve özlük boyutu, faydasına inanma boyutu, denetim boyutu, planlama boyutu ve erişilebilirlik boyutudur. En önemli boyutun eğitim-öğretim boyutu olduğu ortaya çıkmıştır. Boyutlara ilişkin genel ortalamalar alınmış, ANOVA testi uygulanmıştır. Boyutlar arası anlamlı ilişkiler görülenler Tukey Testine tabi tutulmuştur. Okul müdürlerinin ve öğretmenlerin Tebliğler Dergisinin mesleki bilgilerim artırdıklarını düşündükleri, okul müdürlerininin Tebliğler Dergisinden öğretmenlere göre daha fazla yararlandıkları, Tebliğler Dergilerinin biçim özelliklerinin okunmasına etkisinin az olduğu, Tebliğler Dergilerinde değişik konulara yer verilmesinin, okunmasına olumsuz yönde etki ettiği, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin Tebliğler Dergisinin okunup okunmadığının, imzalanıp imzalanmadığının takip ve kontrolünü gerekli gördüğü, ancak; ilköğretim müfettişleri tarafından takip ve kontrol edilmesini gerekli görmedikleri, birleştirilmiş sımf uygulaması olan köy ilköğretim okullarına Tebliğler Dergilerinin zamanında ulaşmadığı ortaya çıkmıştır. Tebliğler Dergisinin köy ilköğretim okullarına zamanında ulaştırılması, sayfalarının kolayca açılabilecek şekilde düzenlenmesi, Bakanlığa bağlı kurumların niteliğine göre sınıflandırılarak basılmasının iyi olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study is to explore the functions of the policy and procedures manual of the Ministry of National Education. The manual has been published and sent to all schools and other educational institutions since 1939 in order to inform all personel about the policies, procedures, curriculum objectives, official memos, announcements, and legislations. The manual is ussualy published mountly. All personels working at the ministry must read and sign the manual. After examining the manuals' content, a survey instrument was developed to expolere the functions of the manual. The population of the study consists of 373 administrators and 3142 elemantary teachers working at the schools of Kütahya province. A random sample was drawn from the population. The sample consist of 54 administrators and 479 elemantary school teachers. Useable returns consist of 47 administrators and 478 elemantary school teachers. The survey instrument that measured the perceived functions of the manual include 45 Likert-type items extracted from the manuals' content published since 1939. Responses of administrators and teachers were subjected to a principal component analysis using the SPSS ® 8.0. It was found that there were seven dimensions of the manual. These were (1) the function of the manual related to instrutional usage, (2) influnce of physcial dimensions and appearance of the manual, (3) the function of the manual related to job discriptions and responsibilities, (4) the function of utility and usefulness of the manual (5) the supervision function related to following the manual regulations, (6) the function related to curriculum, and (7) the function related to accesibility and availabity of the manual. The most important function was the usefullness of the manual in instructional practices. İt was found that educators believed that the manual help them doing their job better. Educators report that appearance of the manual was not influencing their usage of the manual in instructional matters, however diversity of issues covered in the mannual has a negative effect on usage of the manual. The subjects belived that enforcement of usage of manual improve the usage of the manual as a source by teachers and administrators, however they perfered that the enforcement should be done only by school principal not by central office supervisors. The manual was not as accessible and available in rural areas as it was in urban areas. It was found that if those who use the manual for job discribtions and responsibilities, they also tended to use the mannual for instructional purposes. Those who use the manual for instructional purposes were the teachers who believe the necesity of the manual. Those who use the mannual for instructional purposes were those who reported that the manual was accessible. İt was concluded that in contrary to wide oppinion, the manual helps educators doing their job better. The manual should be made more available in rural areas. The diversity of issues in the content of the manual should be lessened. İn rural schools, educators has limeted knowdge about the usage of the manual, therefore educators in the rural areas need tarining in usage of the manual.