Bazı divanlarda atasözlerinin kullanımı (15-18. yüzyıl)
Using of proverbs in some classical Ottoman poetry (15-18. century)
  1. Tez No: 101768
  2. Yazar: YASİN BAYIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİKMET FERİDUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI BAZI DİVANLARDA ATASÖZLERİNİN KULLANIMI (15-18.YÜZYIL) Yasin BAYIN Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Dr. Hikmet Feridun GÜVEN Eylül 2001 Çocukluğumuzdan beri atalarımızdan, analarımızdan, babalarımızdan ve nihayet çevremizdeki hemen herkesten duyduğumuz; fırsat düştükçe kendimizin de bol bol kullandığımız birçok değerli sözler vardır ki, bunlara atasözleri diyoruz. Eylemleri atasözlerine uyduran, yani her işinde, her hareketinde atasözlerini kendine kılavuz edinen bir insan, insanlığın en yüksek basamağına çıkar; uygarlık ve mutluluğun bütün kaynaklarından hazzını alır. Bu bakımdan, atasözleri kitabı her evde bir okuldur. Her ulusun kendine özgü atasözleri vardır. Bizim atasözlerimiz kültür bakımından ulusumuzun bütün dünya uluslarından daha köklü, daha üstün olduğunu gösteren parlak bir aynadır. Atasözleri her adımımızda bizlere bir kılavuzdur. Çalışmamızda Klâsik edebiyatımızın mihenk taşlarından olan on iki şairimizin divanındaki atasözlerini derledik. 15. yüzyılda Şeyhi, Ahmet Paşa, Necati Bey; 16. yüzyılda Fuzûli, Baki, Hayali Bey, Nev'i; 17.yüzyılda Nef i, Nabi, Naili; 18. yüzyılda Nedim ve Şeyh Galip herkesin beğenip taktir ettiği şairlerdir. Biz de çalışmamızda bu şairlerin divanlarını ele aldık.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT There are a lot of words in our language.They are used by our anchasfor, mothers, fathers and everybody around us,since our childhood. If a person used proverbs as a quide in his works and behaviours, he would go to the top step of huminity and enjoy with all resources from civilization. From his point of view, the book of proverb is a like school.There are specid proverb for all nations.Our proverb is a kind of bright mirror.lt shows us, they are more superior to and more rooted than all world nations. In our work, we collected proverbs of 12 poets in classical Ottoman poetry who are than touchstone of classical Ottoman poetry. We apprasied proverbs according to centuries as comparative in classical Ottaman poetry in 15. century Şeyhi, Ahmet Paşa, Necati Bey; in 16. century Fuzuli, Baki, Hayali Bey, Nev'i; in 17.century Nef i, Nabi, Naili; in 18. century Nedim and Şeyh Galip, they are admired and appreciated by everybody.