Annelerin annelerinden algıladıkları ret ile annelik öz yeterliliği arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin aracı rolü
The relationship between maternal rejection perceived by mothers and maternal self-efficacy: The mediating role of mentalization
- Tez No: 1017711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATIMA TUBA YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, annelerin çocukluk döneminde kendi annelerinden algıladıkları kabul-ret düzeylerinin, annelik öz yeterliği üzerindeki etkisini ve bu ilişkide ebeveyn zihinselleştirmesinin aracı rolünü incelemektir. Araştırma kapsamında, algılanan anne reddinin annelik öz yeterliğine etkisi ve ebeveyn zihinselleştirmesi alt boyutlarının (zihinselleştirme öncesi mod, zihinsel durumlara aşırı güven ve zihinsel durumlara ilgi ve merak) bu ilişkideki rolü araştırılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 12-36 ay arası çocuğu olan 124 anne oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında; Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul-Ret Ölçeği (EKRÖ-Anne Formu), Annelik Öz Yeterliği Ölçeği ve Ebeveyn Zihinselleştirme Ölçeği (PRFQ) araçları kullanılmıştır. Yordayıcı etkilerin belirlenmesi amacıyla Basit ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki aracılık etkisini test etmek amacıyla regresyon tabanlı yol analizi kullanılmıştır. Analizlerin sonucunda, annelerin çocukluk döneminde algıladıkları anne reddi ile ebeveyn zihinselleştirmesi alt boyutlarından zihinsel durumlara ilgi ve merak (IC) boyutunun annelik öz yeterliğini yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between mothers' perceived maternal acceptance-rejection during childhood and their maternal self-efficacy, and the mediating role of parental mentalization were examined in this study. The participants consisted of 124 mothers having a child aged 12-36 months. Data were collected using a demographic information form, the Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (PARQ-Mother Form), the Maternal Self-Efficacy Scale, and the Parental Reflective Functioning Questionnaire (PRFQ). Simple and multiple linear regression analyses and regression- based path analysis were used to investigate the predictive and mediational models. The results indicated that maternal rejection perceived during childhood and the“Interest and Curiosity in Mental States (IC)”dimension of parental mentalization significantly predicted maternal self-efficacy. However, the hypothesized mediational role of parental mentalization was not supported as perceived maternal rejection did not have a significant effect on the sub-dimensions of parental mentalization.