Perceived parenting and internalizing problems in first and second graders: Moderating role of negative affect and gender
Algılanan ebeveynlik ve birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinde içe yönelim problemleri: Mizaç ve cinsiyetin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 697882
  2. Yazar: İLAYDA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı annelerden ve babalardan algılanan ebeveynlik davranışlarının 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin içe yönelim problemleri üzerindeki rolünü ve bu ilişkide çocuğun mizacı ve cinsiyetinin düzenleyici rolünü incelemektir. Bu amaçla, 150 birinci ve ikinci sınıf öğrencisi ile onların anneleri çalışmaya katılmıştır. Anneden ve babadan algılanan ebeveynlik davranışları olan ret, aşırı korumacılık ve sıcaklık davranışları çocuk tarafından doldurulan ölçekler ile ölçülürken, çocuğun içe yönelim problemleri ve olumsuz duygulanım mizaç özelliği anneler tarafından doldurulan ölçekler ile belirlenmiştir. Yürütülen hiyerarşik regresyon analizlerinin sonuçlarına göre, çocuğun cinsiyeti, olumsuz duygulanımı, babadan algıladığı ret ve sıcaklık davranışları çocuğun içe yönelim problemlerini anlamlı olarak yordamaktadır. Buna ek olarak, babadan algılanan ret ve çocuğun cinsiyetinin etkileşiminin içe yönelim problemleri üzerinde anlamlı bir rolü olduğu bulunmuştur, buna göre, kızlar babalarından daha yüksek sıcaklık algıladıkları durumda daha düşük içe yönelim problem gösterme eğilimindedirler. Ayrıca, algılanan ebeveynlik, olumsuz duygulanım ve çocuğun cinsiyetinin bazı üç yönlü etkileşimleri de anlamlı bulunmuştur. Buna göre, olumsuz duygulanımı düşük olan erkek çocuklar için annelerinden algıladıkları sıcaklığın yüksek olması daya yüksek içe yönelim problemleri ile ilişkiliyken, annelerinden algıladıkları aşırı korumacılığın yüksek olması daha düşük içe yönelim problemleriyle ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçlar ilgili alanyazın ışığında, katkılar, kısıtlılıklar ve gelecek çalışmalar doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the role of perceived parenting behaviors from mothers and fathers on 1st and 2nd grade children's internalizing problems, and to investigate whether their associations are moderated by temperament and gender. 150 children from 1st and 2nd grades and their mothers participated in the study. Perceived parenting from both mothers and fathers regarding their rejection, overprotection and warmth were assessed through child-report scales, child internalizing problems and temperament negative affect were measured through mother-reports. Results of hierarchical regression analyses revealed that child gender, negative affect, paternal rejection, and warmth significantly predicted internalizing problems. In addition, the interaction between paternal rejection and child gender was significant; suggesting that girls tend to have fewer internalizing problems when they perceive higher warmth from their fathers. Moreover, there are three-way interactions between perceived parenting, negative affect, and child gender. Accordingly, for boys who have lower negative affect, higher maternal warmth was associated with higher internalizing problems while higher maternal overprotection was related to lower internalizing problems. For girls who are high on negative affect, higher paternal rejection was linked to lower internalizing problems. The findings are discussed in the light of relevant literature, together with contributions, limitations, and future directions.