Fetih Suresinin belâgat açısından incelenmesi
An analysis of the rhetoric of Surah al-Fath
  1. Tez No: 1017710
  2. Yazar: İZZEDDİN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Dilbilim, Religion, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kur'ân-ı Kerîm'in 48. sûresi olan Fetih sûresini belâgat ilmi açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, sûrenin nüzûl ortamı, temel temaları ve tarihî arka planı ele alınmış; ardından belâgat ilminin temel disiplinleri olan me'ânî, beyân ve bedî' çerçevesinde Fetih sûresinin bütün âyetleri ayrıntılı olarak tahlil edilmiştir. Çalışmada yöntem olarak klasik tefsir ve belâgat literatürüne dayalı analitik ve betimleyici yaklaşım benimsenmiş; başta Taberî, Zemahşerî, Râzî, Beydâvî, Âlûsî ve İbn Âşûr gibi müfessirlerin eserleri olmak üzere klasik kaynaklardan yararlanılmıştır. Ayrıca Abdülkâhir el-Cürcânî, Sekkâkî, Kazvînî ve Teftâzânî gibi belâgat âlimlerinin görüşleri değerlendirilerek âyetlerdeki üslûp özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde sûrede haber ve inşâ üslupları, te'kîd, kasr, hazif, takdîm-te'hîr, fasıl ve vasıl gibi me'ânî unsurlarının; teşbih, mecaz, istiâre ve kinâye gibi beyân unsurlarının; ayrıca çeşitli lafzî ve mânevî sanatların yoğun biçimde kullanıldığı görülmüştür. Bu unsurların sûrenin ana temaları olan fetih, ilâhî yardım, sekînet, biat, sadakat, müjde ve uyarı gibi konuların aktarımında önemli bir işlev üstlendiği değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Fetih Sûresi'nin, tarihî bir olayı aktarmanın ötesinde güçlü bir anlatım yapısına sahip olduğu, anlam ile üslûbun birbirini tamamlayan bir bütünlük içerisinde sunulduğu görülmüştür. Bu çalışmanın, Fetih sûresinin belâgat yönünün daha yakından tanınmasına ve sûre merkezli Kur'ân belâgati çalışmalarına mütevâzi bir katkı sunmasını temenni ediyoruz.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Surah Al-Fath, the 48th surah of the Holy Quran, from the perspective of rhetoric. The study addresses the context of its revelation, its main themes, and its historical background; subsequently, all the verses of Surah Al-Fath are analyzed in detail within the framework of the fundamental disciplines of rhetoric: ma'ani (meaning), bayan (expression), and badi' (emphasis). The study adopts an analytical and descriptive approach based on classical tafsir (Quranic exegesis) and rhetoric literature; utilizing classical sources, primarily the works of commentators such as Tabari, Zamakhshari, Razi, Baydawi, Alusi, and Ibn Ashur. Furthermore, the views of rhetoric scholars such as Abdülkâhir al-Jurjani, Sakkaki, Qazvini, and Taftazani were evaluated to determine the stylistic features of the verses. As a result of these examinations, it was observed that the surah makes extensive use of narrative and introductory styles, elements of meaning such as emphasis, shortening, ellipsis, precedence, separation, and connection; elements of expression such as simile, metaphor, allegory, and metonymy; and various verbal and semantic arts. It was assessed that these elements play an important role in conveying the main themes of the surah, such as conquest, divine assistance, tranquility, allegiance, loyalty, good news, and warning. The study revealed that Surah Al-Fath possesses a powerful narrative structure that goes beyond simply recounting a historical event, presenting a holistic understanding where meaning and style complement each other. We hope that this study will contribute modestly to a closer understanding of the rhetorical aspects of Surah Al-Fath and to studies of Quranic rhetoric centered on this surah.