İnternetin perakendeciliğe getirdiği yeni boyut: Sanal mağazalar ve Türkiye'deki sanal mağazalarla ilgili araştırma
The New dimension to the retailing brought by internet: Virtual stores and a survey on those in Turkey
- Tez No: 101773
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI O- İNTERNETİN PERAKENDECİLİĞE GETİRDİĞİ YENİ BOYUT: SANAL MAĞAZALAR VE TÜRKİYE'DEKİ SANAL MAĞAZALARLA İLGİLİ ARAŞTIRMA Erkan AKAR İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2001 Danışman: Prof. Dr. Necdet TİMUR“Online olmak ya da olmamak”dedirtecek kadar baş döndürücü bir hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde günlük yaşamda zamansızlık kavramının yavaş yavaş unutulmaya başlandığı söylenebilir. Her şeyin online ortama taşındığı günümüzde mağazalar da artık sanal ortamda yerlerini almaya başlamıştır. Böylece perakendecilik ve alışveriş yapmak yeni bir boyut kazanmıştır. İnternetin perakendeciliğe getirdiği yeni boyutun ele alındığı bu çalışmada online alışveriş konusunun da incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde perakendecilik ve perakendeciliğin esasları, ikinci bölümde elektronik ticaret ve sanal mağazalar konusu ele alınmıştır. Son bölümde de dünyadan sanal mağaza örnekleri ile Türkiye'deki sanal mağazalara ilişkin bir araştırma yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT It seems to be forgotten gradually the term of“having no time”by rapid growth of knowledge and communications technologies which make someone say“to be online or not”. Today when everything was moved to cyber space, stores also started to take their places in there. Thus, retailing and shopping have gained a new dimension. In this study, the new dimension which internet bring to retailing, and online shopping are examined. This study consists of three chapter. In the first chapter, retailing and the principles of retailing and in the second chapter electronic commerce and virtual stores have been studied. In the last chapter there is a survey on samples of virtual stores both in Turkey and world. o