İhracat teşvikleri ve Afyon'daki sanayi işletmelerinde bir araştırma
Supportings of exportation and a searce industrial companies in Afyon
- Tez No: 101783
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ELEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ İHRACAT TEŞVİKLERİ VE AFYON' DAKİ SANAYİ İŞLETMELERİNDE BİR ARAŞTIRMA Ahmet AKTÜRK İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2001 Danışman:Yrd.Doç.Dr.Ali ELEREN 1980 sonrası dışa açık büyüme modelini ithal ikameci politikaya tercih eden Türkiye bu politika gereği ihracata daha fazla önem vermeye başlamıştır. İhracatın desteklenmesi amacıyla 1980 öncesi uygulanmakta olan ihracat teşviklerinin önemi böylece daha da artmış ve daha etkin kullanılır hale gelmiştir. 1980 yılından 1995 yılına kadar ana temasının doğrudan parasal ödemelerin, istisnaların ve düşük faizli kredilerin oluşturduğu değişik teşvikler uygulanmıştır. 1994 yılında Uruguay Nihai Senedine Türkiye' nin taraf olması ve 1995 yılında Gümrük Birliğine girmesi ile birlikte doğrudan parasal teşvikler uluslararası taahhütlerimiz çerçevesinde yürürlükten kaldırılmış ve ihracata yönelik devlet yardımları yürürlüğe girmiştir. 1995 yılında ihracata yönelik devlet yardımlarının da yürürlüğe girmesiyle birlikte günümüzde ihracatı teşvik amacıyla dört başlık halinde inceleyebileceğimiz teşvikler uygulanmaktadır. Bunlar; devlet yardımları, kamu destekli ihracat finansmanı, vergi istisnaları ve dahilde işleme rejimidir. Yürürlükteki bu teşviklerden; özellikle ihracata yönelik devlet yardımlarından ve kamu destekli ihracat finansmanından Afyon ilindekim ihracatçı işletmelerin yeterince yararlanmadıkları ve bu konuda önemli bilgi eksiklikleri yaşadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT After 1980' s Turkey prefenced developing model of open outside policy against putting away import policy, necessitate of this policy Turkey has began to give importance to exportation. By the aim of suportting the importance of export encouragement practicing before 1980 increased and coming to used more effective, >. From 1 980 until 1 995 changable encouragements practicing at the main tyme o monetary payments, exceptions and low interest credits together with in 1994 Turkey was at side of Uruguay Final Bill and in 1995 joining Customs Union, Turkey abolished direct monetary encouragements and come into in force state supportings in the framework of international engagements. in 1995 together with come in to inforce of state supportings today for the target of export encouragements it is practicing regarding examining of this study four main parts. These are state supportings, public supported export finance, tax exceptions and regime of inside process. From this force of encouragements especially from state encouragements for exportation and public supported export finance, Afyon' s export companies have not get enough profit from these encouragements and also they have not got enough information regarding these practicings.