Kütüphane yapılarında biyofilik tasarım ilkelerine dayalı kavramsal tasarım rehberi önerisi
A proposed conceptual design guide based on biphilic design principles for library buildings
- Tez No: 1017832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, biyofilik tasarım ilkelerinin çağdaş kütüphane mimarisine nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceğini inceleyerek mekânsal kaliteyi, bilişsel performansı ve psikolojik iyi oluşu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bilgi edinme ve tefekkür mekânları olarak kütüphaneler, kullanıcı memnuniyetini ve zihinsel odaklanmayı destekleyen onarıcı ortamlar olarak yeniden ele alınmaktadır. Mimarlık araştırmalarında ve iç mimarlık uygulamalarında mevcut metodolojik ve pratik bir boşluğa yanıt veren bu çalışma, biyofilik kütüphane iç mekânları için kavramsal bir tasarım rehberi geliştirmeyi hedeflemektedir. Çoklu vaka çalışmasına dayalı nitel bir yaklaşım kullanılarak, farklı iklim ve kültürleri temsil eden uluslararası düzeyde tanınmış dört kütüphane; tematik içerik analizi, görsel inceleme ve vakalar arası sentez yöntemleri aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, doğal ışığın kullanımı, organik formlar ve doğayla çok duyulu bağlantılar gibi insan–doğa etkileşimini güçlendiren tekrar eden mekânsal ve malzeme stratejilerini ortaya koymaktadır. Elde edilen çerçeve, geleceğin biyofilik kütüphane ortamlarını şekillendirmede mimarlar ve politika yapıcılar için kanıta dayalı tasarım stratejileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores how biophilic design principles can be effectively integrated into contemporary library architecture to enhance spatial quality, cognitive performance, and psychological well-being. Libraries, as spaces for knowledge and contemplation, are reconsidered as restorative environments that support user satisfaction and mental focus. Addressing a methodological and practical gap in both architectural research and interior design practice, the study aims to develop a conceptual design guide for biophilic library interiors. Using a qualitative approach based on multiple case studies, four internationally recognized libraries from diverse climates and cultures are analyzed through thematic content, visual, and cross-case synthesis methods. Findings reveal recurring spatial and material strategies such as the integration of natural light, organic forms, and multisensory connections with nature that strengthen human–nature interaction. The resulting framework provides evidence-based design strategies to guide architects and policymakers in shaping future biophilic library environments.