Kütahya ili Altıtaş ilçesi jeotermal potansiyelinin araştırılması
Investigation of geothermal potential in Kutahya Altintas
  1. Tez No: 292516
  2. Yazar: FATİH GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kütahya ili 7 adet termal turizm bölgesine, 50 nin üzerinde jeotermal kuyuya ve 36 ila 162 °C arasında değişen termal sulara sahip bir il olarak ülkemizin önemli termal merkezlerinden birisidir. Özellikle Simav-Şaphane bölgesi yüksek sıcaklıkta ve debide suları ile enerji yatırımları için uygun potansiyele sahiptirler. Tavşanlı, Emet, Gediz, Merkezde Ilıca ve Yoncalı bölgeleri termal turizme ve ısınmaya uygun sıcaklıkta sulara sahiptir. Zira komşu illerden Afyonkarahisar, Eskişehir, Uşak ve Bursa da jeotermal sahaları ve potansiyelleri ile dikkat çekmektedir.Kütahya'nın bilinen jeotermal potansiyelinin yanında yeterli jeotermal arama çalışmaları yapılamamış olan Altıntaş İlçesinin de yüksek jeotermal potansiyele sahip olabileceği öngörülmüştür.Bu çalışmada Altıntaş İlçesi jeotermal potansiyelinin ortaya konulabilmesi için yapılan işlemler anlatılmıştır. Bu kapsamda sahada jeoloji, jeokimya (CO2, radon, thoron, civa buharı) ve jeofizik yöntemler uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek 3 adet sondaj lokasyonu belirlenmiş ve sondaj çalışmaları başlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kütahya province with 7 thermal tourism region, over 50 geothermal wells and thermal waters ranging from 36 to 162 ° C as a province with one of our country's major centers of the thermal. Especially at high temperature and flow rate in Sımav-Şaphane waters have the potential for energy investments. Tavşanli, Emet, Gediz, in the center of Ilica and Yoncali thermal tourism regions and warming water temperatures are suitable. Because the neighboring provinces, Afyon, Eskisehir, Bursa and Usak geothermal fields, and also draws attention to their potential.Not possible to conduct geothermal exploration well enough known geothermal potential of Kutahya Altintas the District could have foreseen the high geothermal potential.In this study, the descriptions of operations for initiating the potential of geothermal district Altintas. In this context, the field of geology, geochemistry (CO2, radon, thoron, mercury vapor), and geophysical methods were applied. 3 units determined by evaluating the results obtained from the drilling location and the drilling started.