Lityum iyon piller için bor katkılı-katkısız li2moo3, li2motio3 ve li2moti3o6 katot materyallerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the synthesis, characterization and electrochemical properties of boron-dopped and undoputed li2moo3, li2motio3 and li2moti3o6 cathode materials for lithium ion batteries
  1. Tez No: 1017868
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMÜT KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik ilerlemenin sonucunda yüksek enerji elde edilen lityum-iyon piller, enerji sektöründe yüksek verim ve kullanım ömrü açısından büyük bir önem arz etmektedir. Pillerde kullanılan katot elektrot, verim ve ömür açısından en önemli parçadır. Bu çalışmada lityum-iyon pillerde kullanılmak üzere katot elektrot malzemesinin sentezlenmesi ve sentezlenen malzemenin fiziksel ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Li2MoO3, Li2MoTiO3 ve Li2MoTi3O6 sol-jel Pechini yöntemi ile sentezlenmiş ve ayrıca bor katkılı karışımlar da hazırlanmıştır. Bu malzemelerin elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS), galvanostatik şarj–deşarj testleri ve döngüsel voltametri (CV) analizleriyle elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Bor katkısının LiMoO3, Li2MoTiO3 ve Li2MoTi3O6 katot materyallerinin performans özelliklerine katkı sağladığı görülmüştür. Yapılan empedans testlerinin sonucunda Li2MoO3, Li2MoTiO3 ve Li2MoTi3O6 numunelerinde Li⁺ difüzyon katsayısı hesaplanarak litaratür ile uyumlu olduğu görülmüştür. İkili ya da üçlü katı fazlar içeren yapılar X-ışını kırınımı (XRD), termogravimetrik analiz (TGA) taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS), yöntemleri kullanılarak kristal yapıları, ısıl kararlılıkları ve tane boyutları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, sentezlenen katot malzemelerinin lityum-iyon pillerde elektrot olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lithium-ion batteries, which generate high energy as a result of technological advancements, are of great importance in the energy sector in terms of high efficiency and lifespan. The cathode electrode used in batteries is the most important component in terms of efficiency and lifespan. This study aimed to synthesize cathode electrode materials for use in lithium-ion batteries and to investigate the physical and electrochemical properties of the synthesized material. Li2MoO3, Li2MoTiO3, and Li2MoTi3O6 were synthesized by the sol-gel Pechini method and also prepared in boron-doped mixtures. The electrochemical properties of these materials were investigated using electrochemical impedance spectroscopy (EIS), galvanostatic charge-discharge tests, and cyclic voltammetry (CV) analyses. It was observed that boron doping contributed to the performance characteristics of LiMoO3, Li2MoTiO3, and Li2MoTi3O6 cathode materials. Impedance tests revealed that the Li⁺ diffusion coefficient was calculated for Li2MoO3, Li2MoTiO3, and Li2MoTi3O6 samples, and this finding was consistent with the literature. The crystal structures, thermal stability, and grain sizes of structures containing binary or ternary solid phases were investigated using X-ray diffraction (XRD), thermogravimetric analysis (TGA), scanning electron microscopy (SEM), and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS). Based on these results, it is predicted that the synthesized cathode materials can be used as electrodes in lithium-ion batteries.