Otopolimerizan polimetil metakrilat (PMMA) tamir rezinine ilave edilen gümüş nanopartiküllerin (AgNP) Candida albicans ATCC90028'e karşı doza bağımlı antifungal etkinliğinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the dose-dependent antifungaleffect of silver nanoparticles (AgNPs) incorporated intoautopolymerizing polymethyl methacrylate (PMMA)repair resin against candida albicans ATCC 90028
- Tez No: 1017869
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL BEYDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
OTOPOLİMERİZAN POLİMETİL METAKRİLAT (PMMA) TAMİR REZİNİNE İLAVE EDİLEN GÜMÜŞ NANOPARTİKÜLLERİN (AgNP) Candida albicans ATCC 90028'E KARŞI DOZA BAĞIMLI ANTİFUNGAL ETKİNLİĞİNİN İN VİTRO DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, otopolimerizan polimetil metakrilat (PMMA) tamir rezinine farklı oranlarda (%0,5, %1 ve %2) ilave edilen gümüş nanopartiküllerin (AgNP), Candida albicans ATCC 90028 suşuna karşı doza bağlı antifungal etkinliğinin in vitro koşullarda değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada dört grup oluşturulmuştur: kontrol grubu (AgNP içermeyen PMMA) ve deney grupları (%0,5, %1 ve %2 AgNP içeren PMMA). Her grupta eşit sayıda örnek hazırlanmış ve standart kalıplar kullanılarak otopolimerizan PMMA tamir rezininden disk şeklinde örnekler elde edilmiştir. Polimerizasyon sonrası örnekler uygun koşullarda sterilize edilmiştir. Antifungal etkinliğin değerlendirilmesinde disk difüzyon yöntemi ve seri dilüsyon yöntemi kullanılmıştır. Candida albicans ATCC 90028 suşu ile inokülasyon yapılmış, inkübasyon sonrası koloni oluşturan birim (CFU) sayımları gerçekleştirilmiştir. Örneklerin yüzey morfolojileri Field Emission Scanning Electron Microscopy (FESEM) ile incelenmiş, AgNP dağılımı ve yüzey özellikleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, örneklerin kristal yapısı ve faz analizleri X-ray diffraction (XRD) yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş ve gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal–Wallis testi kullanılmıştır. Bulgular: Disk difüzyon yöntemi sonucunda hiçbir grupta inhibisyon zonu oluşumu gözlenmemiştir. Seri dilüsyon ve CFU sonuçlarına göre tüm gruplarda Candida albicans üremesi tespit edilmiştir. Deney gruplarında sayısal farklılıklar gözlenmekle birlikte, istatistiksel analiz sonucunda gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). FESEM analizlerinde AgNP'lerin PMMA matriksi içerisinde genel olarak homojen dağılım gösterdiği, belirgin aglomerasyon oluşumunun sınırlı 1 olduğu gözlenmiştir. XRD analizlerinde ise AgNP varlığına ait karakteristik pikler tespit edilmiş olup, PMMA matriks yapısının korunduğu belirlenmiştir. AgNP ilavesinin incelenen konsantrasyonlarda doza bağlı antifungal etkinlik oluşturmadığı saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışmanın bulgularına göre, otopolimerizan PMMA tamir rezinine ilave edilen gümüş nanopartiküllerin Candida albicans ATCC 90028 üzerine antifungal etkisinin incelenen konsantrasyonlarda istatistiksel olarak anlamlı olmadığı ve belirgin bir doza bağlı etkinlik göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. FESEM ve XRD analizleri, nanopartiküllerin matriks içerisinde dağılım gösterdiğini ancak bu durumun antifungal etkinliğe anlamlı düzeyde yansımadığını ortaya koymuştur. Farklı konsantrasyonlar, nanopartikül boyutları ve uzun dönemli etki analizlerini içeren ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
IN VITRO EVALUATION OF THE DOSE-DEPENDENT ANTIFUNGAL EFFECT OF SILVER NANOPARTICLES (AgNPs) INCORPORATED INTO AUTOPOLYMERIZING POLYMETHYL METHACRYLATE (PMMA) REPAIR RESIN AGAINST Candida albicans ATCC 90028 Purpose: The aim of this study was to evaluate the dose-dependent antifungal effect of silver nanoparticles (AgNPs) incorporated into autopolymerizing polymethyl methacrylate (PMMA) repair resin at different concentrations (0.5%, 1%, and 2%) against Candida albicans ATCC 90028 under in vitro conditions. Materials and Methods: Four groups were established: a control group (PMMA without AgNPs) and experimental groups containing 0.5%, 1%, and 2% AgNPs. Specimens were fabricated in standardized disc shapes using autopolymerizing PMMA repair resin. After polymerization, the samples were sterilized under appropriate conditions. Surface morphology and nanoparticle distribution were 2 analyzed using Field Emission Scanning Electron Microscopy (FESEM). In addition, the crystalline structure and phase composition of the specimens were evaluated by X- ray diffraction (XRD) analysis. Antifungal activity was assessed using disk diffusion and serial dilution methods. The specimens were inoculated with Candida albicans ATCC 90028, and colony-forming unit (CFU) counts were determined after incubation. Statistical analysis was performed using the Kruskal–Wallis test to compare differences among groups. Results: No inhibition zones were observed in any of the groups in the disk diffusion test. According to serial dilution and CFU results, Candida albicans growth was detected in all groups. Although numerical differences were observed among the groups, no statistically significant differences were found (p>0.05). FESEM analysis revealed a generally homogeneous distribution of AgNPs within the PMMA matrix with minimal agglomeration. XRD analysis confirmed the presence of characteristic peaks of AgNPs while maintaining the structural integrity of the PMMA matrix. The incorporation of AgNPs did not result in a significant dose-dependent antifungal effect at the tested concentrations. Conclusion: Within the limitations of this study, the incorporation of silver nanoparticles into autopolymerizing PMMA repair resin did not exhibit a statistically significant antifungal effect against Candida albicans ATCC 90028 and did not demonstrate a clear dose-dependent response. Although FESEM and XRD analyses confirmed the presence and distribution of nanoparticles within the matrix, this did not translate into enhanced antifungal efficacy. Further studies investigating different concentrations, nanoparticle sizes, and long-term effects are recommended.