Farklı ferrule seviyelerinde amalgam ve kompozit rezin core uygulanmış endodontik tedavili dişlerin sıkışma-kesme kuvvetine karşı direncinin incelenmesi
The Determination of the resistance of amalgam and composite core applied endodontic treatment in different ferrule effects against compressive-shear forces
- Tez No: 70905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZÎ/KONYA-1998 MUSTAFA KALKAN Danışman Doç. Dr. Bülent KESİM Farklı Ferrule Seviyelerinde Amalgam ve Kompozit Rezin Core Uygulanmış Endodontik Tedavili Dişlerin Sıkışma-Kesme Kuvvetine Karşı Direncinin İncelenmesi Endodontik tedavili dişlerin restorasyonunda prefabrik post sistemleri ve farklı core materyalleri kullanılmaktadır. Uygun preparasyon şekillerinin seçilmesi ile bu dişlerin ağızda uzun süre hizmet vermesi sağlanabilir. Bu çalışmada 70 adet mandibular premolar diş otopolimerizan akrilik rezin içine yerleştirilerek rastgele 7 farklı gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç diğer gruplardaki dişler kök boyu 14 mm. olacak şekilde, mine-sement birleşiminden ayrıldı. Kontrol grubunda dişlerin sadece endodontik tedavisi yapıldı. Test gruplarında da kanal tedavisini takiben flexi-post prefabrik post sistemi üzerine amalgam ve kompozit rezin core materyalleri uygulanarak farklı ferrule seviyelerinde (Grup I ve II, mine -sement seviyesi, Grup IH ve IV, 0.5 mm. mine-sement seviyesinin altında, Grup V ve VI, mine-sement seviyesinin 1.5 50mm. allında) marjinal kesimleri yapıldı. Core yapıların preparasyonundan ve kron restorasyonları yapımından sonra örneklere sıkışma-kesme tipi kuvvet uygulandı. Eğimli yüzey üzerinde diş uzun aksına 135° lik kuvvet uygulamasında görülebilir veya işitilebilir başarısızlık anındaki değerler kaydedildi. Varyans analizi ve duncan gruplaması kullanılarak yapılan istatiksel analiz sonrasmda materyaller arasındaki fark önemsiz bulundu (p>.05) (Tablo 4.4.).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE DETERMINATION OF THE RESISTANCE OF AMALGAM AND COMPOSITE CORE APPLD2D TEETH WITH ENDODONTIC TREATMENT IN DIFFERENT FERRULE LEVELS AGAINST COMPRESSIVE-SHEAR FORCES. Prefabricated post systems and different core materials are used in the restoration of the teeth with endodontic treatment. By selecting the suitable preparation types, these teeth can serve for a long period of time. In this study, 70 mandibular premolar teeth were put into self cure acrylic resin and randomly divided into 7 different groups. Except for the control group, all the teeth were seperated from the enamel-cement combination in such a way that their root lenghts were 14 mm.. Only endodontic treatment was applied to the teeth in the control group. Following the endodontic treatment, amalgam and composite resin core materials were applied on the flexi-post prefabricated post system for the test groups, and then marginal preparations have been done in the different ferrule levels, (i.e. For the 1 st and 2 nd groups: enamel-cement level; for the 3 rd and 4 th groups: 0.5 mm. below the enamel- cement level; for the 5 th and 6 th groups: 1.5 mm. below the enamel-cement level.) After the core structures have been prepared and crown restorations have been done, compressive-shear forces was applied to the samples. At the moment of the failure which could be seen or heard as a force of 135 degrees were being applied to the long axis of the tooth on the gradient surface, values were recorded. Statistical analysis which has been accomplished by using Duncan grouping and“variance analysis”showed no significant the difference between the materials ( p> 0.05) (Table 4.4), whereas difference in the ferrule levels was found statistically significant. ( p< 0.01) (Table 4.4) 52Values and means which has been obtained by applying compressive-shear forces to the Groups III and IV (i.e. Groups that include 0.5 nun. ferrule) and Groups V and VI (i.e. including 1.5 mm. ferrule) were greater than the ones which have been obtained by applying the same type of force to the Control Group and 1 st and 2 nd Groups, (i.e. Groups which are not including ferrule.) (Table 4.2 and 4.3). In the control group, the greatest number of breaking has been observed. 53