Konus kuronlarda kullanım sonucu tutuculuk ve aşınmanın in vitro olarak incelenmesi
In-vitro evaluation of retention and wear in conus crowns by usage
- Tez No: 59728
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. BABÜR CANİKLİOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
78 ÖZET Son senelerde, periodontal sorunları olan hastalarda ve implant üstü protezlerde rutin parsiyel yapılacak hastalarda, konuş kuronlu kombine protezler sıkça kullanılmaktadır. Konuş kuronlu protezler konusunda yapılan çalışmalar daha çok protezin yapım yöntemleri ve endikasyon konularını içermektedir. Protezin kullanıma bağlı tutuculuğuna ve primer sekonder arasındaki aşınmaya bağlı sorunları ele alan araştırmalara çok az rastlanmaktadır. Bu çalışmada kullanıma bağlı tutuculuk kaybı ile kuronlar arası aşınma ve kuronlar arasındaki ilişkiler ele alınarak bu alandaki sorunların bir bölümüne yanıt aranmıştır. İn vitro olarak yapılan deneylerde, dört grup ve her grupta 10 adet örnek kullanılmıştır. Örnek olarak Frasaco marka fantom çenesindeki üst santral, lateral, ikinci premolar ve birinci molar plastik dişler seçilmiş ve bunlar konuş kuronlara göre aşındırılarak hazırlanmıştır. Destek dişlerin silikondan kalıplan alınarak dişler mumdan elde edilmiştir. Mum örnekler üzerine 2° konverjans açılı primerler modele edilerek bronzdan dökülmüş ve bunlar tekrar freze edilerek 2° konverjans açılı master modeller elde edilmiştir. Master modellerden kauçuk kalıp hazırlanmış, kalıba mum enjekte edilerek her örnek diş için 10 adet mum maket elde edilmiştir. Bunlar Ni-Cr alaşımı ile dökülerek primerler elde edilmiştir ve 2 dereceli açı ile freze edilmişlerdir. Primerler üzerine kalsinabl otopolimerizan akrilden sekonderler işlenerek aynı alaşımla dökülmüş ve primerler üzerine ajuste edilmiştir. Primer ve sekonderler tam temas edecek şekilde taşıyıcı parçalar içindeki akriliğe gömülmüş, bunlar yerlerinden çıkartılarak hassas terazide ilk tartımlan ve daha sonra da çekme aygıtında ilk tutunma kuvvetleri kaydedilmiştir. Akril bloklar taşıyıcı parçalar içine yerleştirildikten sonra Caniklioğlu tarafından tasarlanan ve dakikada 12079 kez ileri geri hareketi yapan aygıtta yerlerine yerleştirilmiştir. Aygıt, kuronlar tam temas edecek şekilde ayarlanmıştır. Motor çalıştırılarak, 1500 kez kuronlar birbiri üzerine takılıp çıkartılmıştır. 1 500 kezden sonra tekrar tartım ve çekme deneyleri yapılmış. Aynı örnekler deney aygıtına yeniden bağlanmış ve 2000 kez takıp çıkartma işlemi yapılarak yine tutunma ve tartım işlemleri yapılmış ve tüm sonuçlar tablolara kaydedilmiştir. Tablolar ve bunlardan elde edilen grafik sonuçlarına göre, konuş kuronlarda 24 aya kadar bir aktif tutunma devresi olduğu ve bundan sonra pasif tutunma devresinin başladığı görülmüştür. Çalışmada tutunmanın, dişlerin gerçek yüzey alanlanıra bağlı olmadığı, daha önce bu konuda yapılan çalışmalarla aynı paralelde olduğu saptanmıştır. Ayrıca aşınmanın da aktif devrede daha çok, pasif devrede daha az olduğu ve bunun dişin gerçek yüzey alanına bağlı olmadığı saptanmıştır. Konuş kuronlar sisteminin 3500 takıp çıkartmadan sonraki tutuculuk değerleri, bu tür kombine protezlerin en az 5 sene süre ile sorunsuz olarak kullanılabileceği görüşünü kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY In recent years, Conical Crown Retained Dentures has been mostly used in patients with periodontal problems, and in cases which will be treated with removable partial dentures as a superstructure on implants. Most of studies about Conical Crown Retained Dentures, are regarding indications and construction of this type of prosthetics. However, there are only few works about retention and grinding between inner and outer crowns after long term usage. The aim of this study was to evaluate the changes in retantion, grinding and relation between inner and outer crown over long term use, and to trying to solve the related problems. In this in vitro study,4 groups and in each group 10 samples was choosen. The maxillary central.lateral,second premolar and first molar teeth were choosen as samples from plastic fantom teeth. Teeth were preparated for conical crown.In order to make wax patterns,the impression of preparated teeth was made by silicon ruber base material. The wax patterns were milled with 2 degree cone angle and then castings were mada in bronz.To provide master samples,the castings were milled with 4 degree cone angle milling bars. Molds for wax patterns of milled castings were from ruber.Melted wax was pured into each mold and wax patterns were made for each master sample.Inner crown castings were made in a Ni-Cr alloy.Outer crowns were made for each of the 40 inner crown using calsinable self cured acrylic resin (Pattern Resin,GC ).Outer crown castings were made in a same alloy.The outer crown castings were set on to inner crowns. Sample carriers were two overlapping half cylinder,made of steel,that continues with their handle,were machined on a lath.81 Self cured acrylic resin were pured inside the carriers and inner and outer crown were replaced inside them.Inner and outer crowns were embedded in acrylic resin were weighted with precission balance and then retention forces were measered in testing machine. Inner and outer crowns were inserted and separated in horizontal position 1500 time using a specially designed machine moving 120 time / min..After weighting and measering retention force,the crown were inserted and separated 2000 time more,then weighting and retention force measering were done again. According to results,as shown in tables and figures,in conical crowns there is an active retention period lasting 24 months.The passive retention period will begin after this time. Our results also shows that retention is not related with real surface area of tooth as it mentioned in reference,and also in active period grinding is more than passive period and not related with real surface area. In conclusion,we think that conical crown prosthetics can be used without any problem for atleast five years as it is shown by 3500 time insertion -separation in vitro.