Death, power and spatiality in miniatures depicting the reign of Sultan Suleyman
Ölüm, iktidar ve mekansallık Sultan Süleyman dönemini anlatan miniatürlerde
- Tez No: 1017879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRBEY HİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez; Kanuni Sultan Süleyman dönemini anlatan minyatürler üzerinden ölüm, iktidar ve mekansallık arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Tezde, Osmanlı İmparatorluğu'nda ölümün devlet otoritesini pekiştiren stratejik ve çok ölçekli bir iktidar pratiği olduğu savunulmaktadır. Çalışma, minyatürleri tarihi belgeler olarak ele alır. Minyatürler devlet otoritesi altındaki nakkaşhanelerde, otoriteye hizmet etmek amacıyla oluşturulur. Osmanlı'nın kendini temsil etme biçimlerinden biridir. Metodolojik olarak minyatürleri dört aşamalı bir sistemle analiz eder: tanımlama, tematik analiz, mekansal analiz ve hiyerarşik analiz. Otoritenin Ölümü başlıklı bölümde, Sultan Süleyman'ın ölümü ele alınır. Padişahın bedeni politik olarak inşa edilmiştir. Sultan Süleyman'ın ölüm yolculuğunda üç önemli durak vardır: öldüğü yer Zigetvar, padişahlık gücünün oğluna geçtiği Belgrad ve son durağı olan Istanbul. Tezde Süleyman'ın ölümünün birbirinden çok uzak üç farklı ülkede bıraktığı etkiler üzerinden, iktidarın bedensel ölçekten global ölçeğe etkisi bu ölüm yolculuğu üzerinden tartışılır. Padişahın bedeninde barındırdığı güç ölüm yolculuğunun ilk ve son durağında inşa edilen türbelerle mekansallaşır, bu mekanlar gücün temsil araçları haline gelir. Bu açıdan Zigetvar'daki türbenin zaman içinde kaybolması ve Istanbul'daki türbenin korunması incelenir. Tehditlerin Ölümü bölümünde Sultan Süleyman dönemindeki devlet otoritesine yönelik tehditlerin idamları araştırılır. İdam, beden üzerinden verilen bir cezadır, bedeni bir iktidar alanı haline dönüştürür. Bu bölümde idamların mekansallığı incelenir. Özel alanda gerçekleşen idamlarla kamusal alanda gerçekleşen idamlar arasındaki farklar ortaya konur. Gizlilik ve görünürlük Osmanlının stratejilerindendir. Genel olarak hanedan üyeleri veya yüksek rütbeli kişiler özel mekanlarda idam edilir. Özel mekanlarda gerçekleştirilen idamlar iktidarın kutsallığını korur. Ders verme amacı taşıyan idamlar ise At Meydanı gibi halka açık, kamusal alanlarda gerçekleşir. Osmanlı imparatorluğunda ölüm devlet imajını güçlendiren bir araçtır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between death, power, and spatiality through miniatures depicting the reign of Sultan Süleyman the Magnificent. It argues that death in the Ottoman Empire is strategic. It is a multi scaled practice of power that reinforces the authority. The study treats miniatures as historical documents. Miniatures are produced in the nakkaşhanes, under state supervision to serve the ruling authority. Miniatures are part of Ottoman's self representation. Methodologically, the study analyzes them through a four stage system: identification, thematic analysis, spatial analysis, and hierarchical analysis. The Death of Authority section examines the death of Sultan Süleyman. The Sultan's body is a politically constructed body. The journey of Sultan Süleyman's body has three important points: Zigetvar where he died, Belgrade where his authority transferred to his son, and his last stop Istanbul. Through the effects the body left on three vastly different countries, the impact of power is discussed. By exploring the impact of the body across three distant lands, the thesis discusses the influence of power from a bodily scale to a global scale. The power embodied in the Sultan's body is spatialized through the tombs that built at the first and last stops of his journey to death; these spaces become instruments representing that power. From this perspective, the disappearance of the tomb in Zigetvar over time and the preservation of the tomb in Istanbul are analyzed. The Death of Threats section investigates the deaths of those who challenged state authority during Süleyman's reign. In the Ottoman, execution was a method of transforming the body into a territory of power. Execution in the Ottoman Empire can be read in two dimensions: public and private executions. They are used strategically to empower the authority. Secrecy and visibility were key Ottoman strategies. Generally, members of the dynasty or high ranking officials were executed in private spaces, a practice that preserved the sanctity of power. Conversely, executions intended to serve as a public lesson took place in public areas such as At Meydanı. Ultimately, death in the Ottoman Empire functioned as a tool to consolidate and strengthen the image of the state.