Mutahhar B.Tâhir El-Makdisî'nin kozmoloji anlayışı
Mutahhar B.Tāhir Al-Maqdisī's understanding of cosmology
  1. Tez No: 1017884
  2. Yazar: ABDURRAHİM AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHFUZ SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 4/10. Yüzyılda yaşamış olan Ebû Nasr el-Mutahhar b. Tâhir el-Makdisî'nin Kitâbu'l-Bed' ve't-Târih adlı eserinde geçen kozmolojiye dair bölümler ele alınmıştır. Bir giriş iki ana bölüm ve bir sonuçtan teşekkül eden çalışmanın giriş kısmında tezin önemi, çalışmada izlenen yöntem ve kaynaklar ele alınırken, birinci bölümde Makdisî'nin hayatı, eserleri ve ilmi yolculuğuna ışık tutulmuştur. İkinci bölüm ise üç ana başlık altında irdelenmiştir. Bunlar“Yaratılış”,“Göklerin Yaratılışı, Yapısı ve İşleyişi”ile“Yerin Yaratılışı, Yapısı ve Bölümleri”şeklinde sıralanmıştır. Sonuç bölümüne gelindiğinde müellifimizin verdiği bilgilerin genel bir özeti yapılmış ve bu bilgilerin genel İslam Kozmolojisi açısından kısa bir tahkiki yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
in this study, the chapters on cosmology in Kitâbu'l-Bed' ve't-Târih, authored by Makdisi, who lived in the Hijri 4th Century, are considered.In the introduction chapter of the study, which consists of an introduction, two main sections, and a conclusion, the importance of the thesis, the methods used in this study, and the sources are addressed. In the first chapter, Makdisi's life, his studies, and his scientific journey are shed light on. The second chapter is examined under three main topics. These are classified as“Creation”,“Creation, Structure and Running of Heavens (Samawat),”and“ Creation, Structure and Sections of Earth”. In the conclusion part, the information given by the author is summarized and analyzed briefly in terms of general Islamic Cosmology.