Koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hastalara verilen taburculuk eğitimi ve danışmanlık hizmetinin öz-bakım gücüne, anksiyete ve depresyon durumuna etkisi
The effects of discharge training and counseling services on the self-care ability, anxiety and depression of the patients who have undergone a coronary bypass graft operation
  1. Tez No: 156315
  2. Yazar: FATMA CEBECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Cebeci, F., Koroner Arter Bypass Greft Ameliyatı Geçiren Hastalara Verilen Taburculuk Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetinin Öz-Bakım Gücüne, Anksiyete ve Depresyon Durumuna Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2004. Bu araştırma; koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hastalara verilen taburculuk eğitimi ve danışmanlık hizmetinin öz-bakım gücüne, anksiyete ve depresyona etkisini belirlemek amacı ile yapılan kontrol gruplu deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniği'nde koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 3 Ocak 2003 ile 8 Nisan 2004 tarihleri arasında koroner arter bypass greft ameliyatı için yatan ve araştırma kriterlerine uyan 109 hasta oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, hastaların tanıtıcı özelliklerini içeren Kişisel Bilgi Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Öz- bakım Gücü Ölçeği kullanılarak hastalarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Ayrıca deney grubundaki hastalara eğitimin bir parçası olarak kitapçık verilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 11.0 bilgisayar paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, t testi, ki-kare testi, çok değişkenli regresyon analizi (General Linear Model = GLM), Pearson korelasyon analizi, Mann- Whitney U, Varyans analizi (ANOVA) ve tukey testleri kullanılmış ve P< 0.05 anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cebeci, Fatma., The Effects of Discharge Training and Counseling Services on the Self- Care Ability, Anxiety and Depression of the Patients who Have Undergone a Coronary Bypass Graft Operation, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Program for the Nurses of Surgical Diseases, PhD Thesis, Ankara, 2004. This research was an experiment with control group and was carried out to determine the effects of discharge training and counseling services on the self-care ability, anxiety and depression of the patients who have undergone a coronary bypass graft operation. The universe of the research included the patients who have undergone a coronary artery bypass graft operation in the Cardiovascular Surgery Clinic of Akdeniz University. The samples consisted of 109 patients who were determined as suitable for our research criteria, and who were hospitalized for cardiovascular bypass graft operations between January 3, 2003 and April 8, 2004. The data was collected by the researcher with personal interviews by using Personal Information Forms, which were developed to obtain information about the patient, Hospital Anxiety and Depression Measurements (HAD) and Self-Care ability Measurements. As a part of the training, the patients in the research group were provided with a booklet. The data obtained was evaluated using SPSS for Windows 11.0 package program.