Yüksek yoğunluklu interval antrenmanın alt ekstremite lenfödem üzerine etkileri: Kontrollü çalışma
The effects of high-intensity interval training on lower extremity lymphedema: A controlled study
- Tez No: 1017918
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TIKIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Alt ekstremite lenfödemi; ekstremitede şişlik, ağırlık hissi, ağrı, hareket kısıtlılığı ve fonksiyonel kapasitede azalma ile hastaların günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Lenfödem tedavisinde kompleks dekonjestif tedavi temel tedavi yaklaşımıdır. Egzersiz ise kas pompasını aktive ederek lenfatik ve venöz dönüşe katkı sağlayabilir. Bu çalışmada alt ekstremite sekonder lenfödemli hastalarda kompleks dekonjestif tedaviye eklenen yüksek yoğunluklu aralıklı bisiklet ergometri egzersizinin etkilerini değerlendirmek amaçlandı. Tedavi sonrasında her iki grupta da alt ekstremite volüm değerlerinde azalma izlendi. Bu sonuç kompleks dekonjestif tedavinin ödem kontrolü açısından etkili olduğunu göstermektedir. Ancak volüm azalması açısından kontrol grubu ile bisiklet tedavisi grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. Bisiklet tedavisi grubunda volüm artışı olmaması, yüksek yoğunluklu aralıklı bisiklet egzersizinin uygun takip ile ödemi artırmadan uygulanabileceğini düşündürdü. Fonksiyonel değerlendirmelerde her iki grupta da iyileşme saptandı. Altı dakika yürüme mesafesi ve LEFS skorları tedavi sonrası arttı. Bu artış bisiklet tedavisi grubunda kontrol grubuna göre daha belirgindi. Bu bulgu, kompleks dekonjestif tedaviye eklenen yüksek yoğunluklu aralıklı bisiklet ergometri egzersizinin yürüme kapasitesi ve alt ekstremite fonksiyonelliği üzerine ek katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Yaşam kalitesi değerlendirmesinde LYMQOL-Bacak ölçeğinin fonksiyon, beden imajı, semptom, ruh hali ve genel yaşam kalitesi alanlarında tedavi sonrası iyileşme yönünde değişiklikler izlendi. Genel yaşam kalitesi puanı her iki grupta da arttı. Ruh hali alanındaki iyileşme bisiklet tedavisi grubunda kontrol grubuna göre daha belirgin bulundu. Bu sonuç, düzenli ve gözetimli egzersizin hastaların psikolojik iyilik hali üzerinde de olumlu etkileri olabileceğini düşündürdü. IPAQ skorları her iki grupta da tedavi sonrasında arttı. Ancak fiziksel aktivite düzeyindeki değişim açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. EBSS skorları açısından da kontrol grubu ile bisiklet tedavisi grubu arasında anlamlı fark bulunmadı. Bu durum, kısa tedavi süresinde egzersize yönelik yarar ve engel algısında belirgin bir değişiklik oluşmadığını düşündürmektedir. KPET sonuçlarında tedavi sonrasında FEV1, FVC, peak VO₂, watt ve tidal volüm gibi bazı parametrelerde olumlu değişiklikler görüldü. Bisiklet tedavisi grubunda peak VO₂ ve watt değerlerinde anlamlı artış olması, bu egzersiz yönteminin egzersiz performansını destekleyebileceğini düşündürdü. Kompleks dekonjestif tedaviye eklenen yüksek yoğunluklu aralıklı bisiklet ergometri egzersizi volüm azalması açısından ek üstünlük göstermedi. Buna karşın yürüme kapasitesi, alt ekstremite fonksiyonelliği, VKİ, ruh hali ve egzersiz performansı üzerinde daha belirgin katkılar sağladı. Bu sonuçlara göre yüksek yoğunluklu aralıklı bisiklet ergometri egzersizi, uygun hasta seçimi ve yakın klinik izlem ile alt ekstremite sekonder lenfödem rehabilitasyonunda kompleks dekonjestif tedaviye eklenebilecek güvenli ve uygulanabilir bir egzersiz yöntemi olarak değerlendirilebilir. Daha geniş hasta gruplarıyla ve uzun dönem takipli çalışmalarla bu egzersiz protokolünün etkinliğinin daha ayrıntılı incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Lower-extremity lymphedema may adversely affect patients' daily lives by causing swelling, a feeling of heaviness, pain, limitation of movement, and reduced functional capacity in the affected limb. Complex decongestive therapy is the main treatment approach in the management of lymphedema. Exercise, on the other hand, may contribute to lymphatic and venous return by activating the muscle pump. This study aimed to evaluate the effects of high-intensity interval cycle ergometry exercise added to complex decongestive therapy in patients with secondary lower-extremity lymphedema. After treatment, a reduction in lower-extremity volume measurements was observed in both groups. This finding indicates that complex decongestive therapy is effective in terms of edema control. However, no significant difference was found between the control group and the cycle exercise group regarding volume reduction. The absence of an increase in limb volume in the cycle exercise group suggested that high-intensity interval cycle ergometry exercise can be performed without increasing edema when applied with appropriate monitoring. Improvements were detected in functional assessments in both groups. Six-minute walk distance and LEFS scores increased after treatment. This increase was more prominent in the cycle exercise group compared with the control group. This finding indicates that high-intensity interval cycle ergometry exercise added to complex decongestive therapy may provide additional benefits for walking capacity and lower-extremity functionality. In the quality-of-life assessment, favorable changes were observed after treatment in the function, body image, symptom, mood, and overall quality-of-life domains of the LYMQOL-Leg scale. The overall quality-of-life score increased in both groups. The improvement in the mood domain was more pronounced in the cycle exercise group than in the control group. This result suggests that regular and supervised exercise may also have positive effects on patients' psychological well-being. IPAQ scores increased after treatment in both groups. However, no significant difference was found between the groups in terms of changes in physical activity level. Similarly, no significant difference was detected between the control group and the cycle exercise group regarding EBSS scores. This suggests that no marked change occurred in the perceived benefits and barriers related to exercise within the short treatment period. In the CPET results, favorable changes were observed after treatment in some parameters such as FEV1, FVC, peak VO₂, watt, and tidal volume. The significant increase in peak VO₂ and watt values in the cycle exercise group suggested that this exercise method may support exercise performance. High-intensity interval cycle ergometry exercise added to complex decongestive therapy did not show additional superiority in terms of volume reduction. Nevertheless, it provided more prominent contributions to walking capacity, lower-extremity functionality, BMI, mood, and exercise performance. According to these results, high-intensity interval cycle ergometry exercise may be considered a safe and feasible exercise method that can be added to complex decongestive therapy in the rehabilitation of secondary lower-extremity lymphedema, with appropriate patient selection and close clinical monitoring. Further studies with larger patient groups and long-term follow-up are needed to investigate the effectiveness of this exercise protocol in greater detail.