Hizmet işletmelerinde kontrol fonksiyonunun bir aracı olarak bütçeleme ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulama
Budgeting as a tool of control function in the service industry: An application in five- star hotels
  1. Tez No: 101792
  2. Yazar: HALİL ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
161 ÖZET“ Hizmet işletmelerinde kontrol fonksiyonunun bir aracı olarak bütçeleme ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulama ”konulu çalışma, hizmet işletmelerinde bütçeleme faaliyetlerinin hangi düzeyde yapıldığının belirlenmesine yönelik olarak hazırlanmıştır. İşletmelerin bütçeleme yapması, geleceği plânlama açısından son derece önemlidir. Bu nedenle imâlat işletmelerinde uygulanan bütçeleme faaliyetleri hizmet işletmelerinde de uygulanabilir. Bilindiği gibi, hizmet işletmeleri genellikle mal satmazlar. Ancak, bu işletmelerin hizmet satışlarından sağladıkları gelirler ve faaliyet giderleri vardır ve bunların bütçelenmesi gerekir. Bu yüzden, hizmet işletmelerine ait proforma gelir tabloları ve bilançoları hazırlanabilir. Günümüzde hizmet işletmelerinin faaliyetleri tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de artmaktadır. Bu durum işletmeler arasındaki rekabeti arttırmış ve hizmet işletmelerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için kâr plânlaması ve kontrol sürecinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Böylece bütçeleme, imâlat işletmelerinde olduğu kadar, hizmet işletmelerinde de gereken önemi kazanmıştır. Fakat, hizmet işletmelerinde üretilen ürünlerin soyut nitelikli olması, bu işletmelerde bütçelerin hazırlanmasını zorlaştırmaktadır. Hizmet işletmelerinin yapısal özelliklerinden dolayı, bu işletmelerinin tümünde bütçeleme çalışmaları aynı düzeyde ve kapsamda yapılamamaktadır. Örneğin, otel işletmelerinde bütçeleme çalışmaları, diğer hizmet işletmelerine göre daha yaygındır. Çünkü otel işletmeleri belli bir ölçeği yakalamış ve çeşitli mal ve hizmetleri üretmekte ve satmaktadır. Buna karşın, bir avukat, bir hekim, ya da bir berber iş hacimlerinin küçük olması, üretilen mal ve hizmet çeşidinin az, ya. da tek olması nedeniyle, bütçelemeye gereksinim duymayabilmektedirler. Ancak, bu, bütçeleme yapmanın küçük işletmeler yönünden gerekli olmadığı anlamına gelmez.162 Otel işletmelerinin gerçek hayatta bütçeleme faaliyetlerini nasıl yürüttüklerini görebilmek için, Almira, Kervansaray ve Çelik Palas Otelleri'nde (Bursa) bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda, otel işletmelerinde bütçeleme faaliyetlerinin istenilen düzeyde olmadığı görülmüştür. Bu eksikliğin en büyük nedeni, yöneticilerin bütçeleme konusunda gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmamaları ve bütçelemenin gerekliliğine inanmamalarıdır. Bu konudaki eğitim ihtiyacının karşılanabilmesi için, Turizm Bakanlığı, meslek odaları ve üniversitelere büyük görev düşmektedir. Sonuç olarak, otel işletmelerinde bütçeleme faaliyetlerinin istenilen düzeyde olmamasının en önemli nedeni, bu işletmelerin hizmet işletmesi olması değildir. Bizce en önemli sebep, yöneticilerin bütçeleme faaliyetlerinin gerekliliğine inanmamalarıdır.
Özet (Çeviri)
163 SUMMARY The study which has the title,“Budgeting as a Tool of Control Function in the Service Industry: An Application in Five-star Hotels”, is prepared to identify the degree of usage of budgeting in service companies. The use of budgeting in companies is extremely important in terms of planning for future. Therefore, the budgeting processes that are used in manifacturing companies can also be applied to service companies. It is a known fact that the service companies generally do not sell goods. However, these companies generate revenues and incur operational expenses through the sales of sevices which should be budgeted. Hence, the proforma income statements and balance sheets for these companies can be prepared. Today, the operations of service companies increase in our country like in the entire world. This increases the competition among companies and bring forth the necessity of profit planning and control processes in order for service companies to sustain their activities. So, like in the manifacturing companies, the budgeting gained the proper attention in service companies. However, the intangibility of the products produced by the service companies makes the use of budgets difficult. Due to structural characteristics of the service companies, the budgeting is not used with the same extent and degree of intensity in all of these companies. For example, budgeting in hotels is more extensive relative to other service companies. The reason behind this is that hotels capture certain level of scale and produce and sell various goods and services. In contrast with this, a lawyer, a judge or a barber may not need to use budgets as they have low sales volume and low goods and services variety. But this does not mean that budgeting is totally unnecessary for small scale companies. A study was carried out in Almira, Kervansaray and Çelik Palas hotels (Bursa) in order to see how the budgeting is applied in hotels. As a result of the study it is found164 out that the budgeting is not used with the proper degree of intensity in hotels. The major causes of this shortfall are the management who do not have the required knowledge and experience in budgeting and their disbelief in the necessity of budgeting. Minisitry of Tourism, accupational chambers and universities have great responsibilities to meet the need of education regarding this subject. As a result, the reason for the budgeting not being used properly in hotels is not that they are service companies. For us, the most important reason is managers' disbelief in the necessity of budgeting.