İranlı turistlerin Van'ı tekrar ziyaret etme niyetleri üzerine bir araştırma
A study on Iranian tourists' intentions to revisit Van
  1. Tez No: 1017959
  2. Yazar: SETAYESH MOKHTARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İranlı turistlerin Van şehrini tekrar ziyaret etme niyetlerini etkileyen faktörleri incelemektir. Araştırma kapsamında, İran'dan Van'a gelen turistlerin destinasyon imajı, genel memnuniyet düzeyleri ve tekrar ziyaret niyetleri tanımlayıcı istatistiksel analizler aracılığıyla değerlendirilmiştir. İranlı turistlerin %77'si Van'ı tekrar ziyaret etmeyi düşündüklerini belirtmiştir. Özellikle alışveriş olanakları, misafirperverlik ve fiyat uygunluğu turistlerin memnuniyet düzeyini artıran en önemli unsurlar olarak öne çıkmıştır. Van'ın turizm altyapısının yeterliliği en yüksek ortalamayı alırken (Ort. = 4.51), yöresel yemekler ve gece hayatı görece daha düşük puanlar almıştır (sırasıyla Ort. = 2.96 ve Ort. = 2.98). Bu bulgular, Van'ın turistik çekiciliğinin korunması ve geliştirilmesi için gastronomi ve eğlence altyapısına yönelik stratejik yatırımlar yapılması gerektiğine işaret etmektedir. Araştırma, Van ili için önemli bir pazar olan İranlı turistlerin destinasyon algısını derinlemesine anlamak ve bölgesel turizm politikalarına katkı sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış ve veriler SPSS 25.0 programıyla analiz edilmiştir. Örneklem 300 İranlı turistten oluşmaktadır. Demografik bulgular, katılımcıların büyük çoğunluğunun (%85.6) kadın, lisans mezunu (%58.8) ve yüksek gelir grubuna (%94.1) mensup olduğunu göstermektedir. Katılımcıların tamamı (%100) alışveriş amacıyla Van'ı tercih etmiş olup, ortalama ziyaret sayısı 3.33 olarak belirlenmektedir. Van'a ilişkin genel memnuniyet ortalaması 4.02 olarak tespit edilmiştir. Tekrar ziyaret niyeti ortalaması ise 3.95 düzeyinde gerçekleşmiştir. Elde edilen bulgular ışığında; gece hayatı ve gastronomi altyapısının geliştirilmesi, sosyal medya üzerinden hedefli pazarlama yapılması ve alışveriş altyapısının sürdürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the factors influencing Iranian tourists' intentions to revisit the city of Van. Within the scope of the study, Iranian tourists visiting Van from Iran were evaluated in terms of their destination image perceptions, overall satisfaction levels, and revisit intentions through descriptive statistical analyses. It was found that 77% of Iranian tourists stated their intention to revisit Van. Shopping opportunities, hospitality, and price affordability emerged as the most important factors increasing tourist satisfaction. While the adequacy of Van's tourism infrastructure received the highest mean score (Mean = 4.51), local cuisine and nightlife received relatively lower scores (Mean = 2.96 and Mean = 2.98, respectively). These findings indicate that strategic investments in gastronomy and entertainment infrastructure are needed to preserve and enhance Van's tourist appeal. The study was designed to gain an in-depth understanding of the destination perceptions of Iranian tourists, who represent an important market for Van province, and to contribute to regional tourism policies. A quantitative method was adopted in the research, data were collected through a survey technique, and the data were analyzed using the SPSS 25.0 program. The sample consisted of 300 Iranian tourists. Demographic findings show that the vast majority of participants (85.6%) were female, held a bachelor's degree (58.8%), and belonged to a high-income group (94.1%). All participants (100%) preferred Van for shopping purposes, and the average number of visits was determined to be 3.33. The overall satisfaction mean regarding Van was found to be 4.02, while the revisit intention mean was 3.95. In light of the findings, it is recommended to develop nightlife and gastronomy infrastructure, conduct targeted marketing through social media, and sustain the existing shopping infrastructure.