Evaluation of Cantilever Length Effects on Fit Accuracy and Structural Degradation in Metal Acrylic All-on-four Prostheses
Metal Akrilik All-on-Four Protezlerde Kantilever Uzunluğunun Pasif oturum ve Yapısal Bozulma Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi
- Tez No: 1017962
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET METAL-AKRILIK ALL-ON-FOUR PROTEZLERDE KANTILEVER UZUNLUĞUNUN PASIF OTURUM VE YAPISAL BOZULMA ÜZERINE ETKISININ DEĞERLENDIRILMESI Bu çalışmanın amacı, full ark implant destekli metal-akrilik All-on-Four hibrit protezlerde artan kantilever uzunluğunun pasif oturum doğruluğu ve yapısal bozulma üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Dişsiz üst çene modeli üzerinde All-on-Four protokolüne uygun olarak üç farklı kantilever uzunluğuna sahip (Grup 5: 26,5 mm; Grup 6: 32,0 mm; Grup 7: 39,0 mm) Co-Cr altyapılar Seçici Lazer Ergitme (SLM) yöntemiyle üretilmiştir. Her grup için 10 adet olmak üzere toplam 30 numune hazırlanmış, PMMA akrilik reçine ile kaplanarak metal-akrilik hibrit protezler elde edilmiştir. Tüm numuneler endüstriyel bir optik tarayıcı (Solutionix C500) ile dijitalleştirilmiş ve elde edilen STL verileri Geomagic Control X yazılımında 3B sapma ve deformasyon analizine tabi tutulmuştur. Bar çubukları arası lineer sapmalar (P1-P2, P3-P4), abutment seviyesinde lineer sapmalar (A1-A2, A3-A4) ve XYZ koordinatlarındaki üç boyutlu noktasal sapmalar (P1-P4) değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren parametrelerde One-way ANOVA ve Tukey HSD, normal dağılım göstermeyenlerde Kruskal-Wallis ve Dunn testi kullanılmıştır (p < 0,05). Lineer deviasyon genel olarak kantilever uzunluğu ile artmış ve en yüksek deviasyonlar Grup 7'de gözlenmiştir. P1-P2 ölçüm hattında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş (p = 0,001); posterior bar çubuğu bölgesinde (P3-P4) ve abutment seviyesinde (A1-A2, A3-A4) Grup 7, Grup 5 ve Grup 6'ya kıyasla anlamlı derecede daha yüksek deviasyon göstermiştir (p < 0,05). XYZ koordinat analizinde, kantilever uzunluğunun etkisi özellikle posterior referans noktalarında olmak üzere en belirgin şekilde vertikal (Z) eksende ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, SLM ile üretilmiş Co-Cr/PMMA All-on-Four hibrit protezlerde kantilever uzunluğunun 39,0 mm'ye çıkarılmasının pasif uyum doğruluğunu olumsuz etkilediğini ve yapısal bozulmayı özellikle vertikal düzlemde artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF CANTILEVER LENGTH EFFECTS ON FIT ACCURACY AND STRUCTURAL DEGRADATION IN METAL-ACRYLIC ALL-ON-FOUR PROSTHESES The aim of this study was to evaluate the effect of increasing cantilever length on passive fit accuracy and structural degradation in full-arch implant-supported metal-acrylic All-on-Four hybrid prostheses. On an edentulous maxillary model, Co-Cr frameworks with three different cantilever lengths (Group 5: 26.5 mm; Group 6: 32.0 mm; Group 7: 39.0 mm) were fabricated according to the All-on-Four protocol using the selective laser melting (SLM) technique. A total of 30 specimens were prepared, with 10 specimens in each group, and metal-acrylic hybrid prostheses were obtained by veneering the frameworks with PMMA acrylic resin. All specimens were digitized using an industrial optical scanner (Solutionix C500), and the resulting STL data were subjected to three-dimensional deviation and deformation analyses in Geomagic Control X software. Linear deviations between bar rods (P1-P2, P3-P4), linear deviations at the abutment level (A1-A2, A3-A4), and three-dimensional point deviations in the XYZ coordinates (P1-P4) were evaluated. One-way ANOVA and Tukey HSD tests were used for normally distributed parameters, whereas Kruskal-Wallis and Dunn tests were used for non-normally distributed parameters (p < 0.05). Linear deviation generally increased with cantilever length, with the highest deviations observed in Group 7. A statistically significant difference was found among the groups for the P1-P2 measurement line (p = 0.001), and Group 7 showed significantly greater deviations than Groups 5 and 6 in the posterior bar rod region (P3-P4) and at the abutment level (A1-A2, A3-A4) (p < 0.05). In the XYZ coordinate analysis, the effect of cantilever length was most pronounced along the vertical (Z) axis, particularly at the posterior reference points. These findings indicate that increasing the cantilever length to 39.0 mm in SLM-fabricated Co-Cr/PMMA All-on-Four hybrid prostheses negatively affected passive fit accuracy and increased structural degradation, primarily in the vertical plane.