Bir tekstil geri dönüşüm tesisinde iş güvenliği ve kurumsal sürdürülebilirlik ilişkisinde örgütsel bağlılığın aracı etkisi
The mediating effect of organizational commitment on the relationship between occupational health and safety and corporate sustainability in a textile recycling facility
- Tez No: 1017963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TUĞRUL KÜÇÜKYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, tekstil geri dönüşüm tesislerinde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği ile kurumsal sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide örgütsel bağlılığın aracı rolünü ortaya koymaktır. Tekstil geri dönüşüm sektörü, üretim süreçlerinde yoğun makine kullanımı, toz ve lif maruziyeti gibi fiziksel riskler nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği açısından özel önem taşıyan alanlardan biridir. Bu bağlamda çalışanların kendilerini güvende hissetmeleri, yalnızca bireysel sağlık ve güvenlik açısından değil, aynı zamanda işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaları açısından da kritik bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada, iş sağlığı ve güvenliğinin çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisi ve bu bağlılığın kurumsal sürdürülebilirliğe nasıl yansıdığı nicel araştırma yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik faaliyetlerin çalışanların örgüte olan (duygusal ve normatif) bağlılıklarını güçlendirdiğini, bu durumun da kurumsal sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu desteklediğini göstermektedir. Sonuç olarak, tekstil geri dönüşüm tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının geliştirilmesinin, örgütsel bağlılığı artırarak kurumsal sürdürülebilirliğe dolaylı bir katkı sağladığı değerlendirilmektedir. Bu yönüyle çalışma, iş güvenliği uygulamalarının yalnızca yasal bir gereklilik değil, aynı zamanda sürdürülebilir kurumsal yapıların oluşturulmasında stratejik bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between occupational health and safety practices implemented in textile recycling facilities and corporate sustainability, and to reveal the mediating role of organizational commitment in this relationship. The textile recycling sector is one of the fields that requires particular attention in terms of occupational health and safety due to physical risks such as intensive machinery use and exposure to dust and fibers during production processes. In this context, employees' perceptions of safety are considered a critical factor not only for individual health and well-being, but also for achieving the sustainability objectives of organizations. In the study, the effects of occupational health and safety practices on employees' levels of organizational commitment and the reflection of this commitment on perceptions of corporate sustainability were analyzed using a quantitative research method. The findings indicate that positive perceptions regarding occupational health and safety strengthen employees' affective and normative commitment to the organization, which in turn supports the social dimension of corporate sustainability. As a result, it is concluded that improving occupational health and safety practices in textile recycling facilities contributes indirectly to corporate sustainability by increasing organizational commitment. In this respect, the study demonstrates that occupational health and safety practices should be regarded not only as a legal requirement but also as a strategic element in the development of sustainable organizational structures.