Pediatrik yoğun bakım ünitelerinde sürekli renal replasman tedavisinde bölgesel sitrat ile sistemik heparin antikoagülasyonunun karşılaştırılması
Comparison of regional citrate and systemic heparin anticoagulation in continuous renal replacement therapy in pediatric intensive care units
- Tez No: 1017990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL UTKU KARAARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pediatrik yoğun bakım ünitelerinde sürekli renal replasman tedavisi (SRRT) uygulanan hastalarda bölgesel sitrat antikoagülasyonu ile sistemik heparin antikoagülasyonunun devre ömrü, pıhtılaşma sıklığı, tedavi süresi, metabolik komplikasyonlar ve klinik sonuçlar açısından karşılaştırılması; ayrıca her iki yöntemin etkinlik ve güvenilirlik profillerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatrik yoğun bakım ünitelerinde 20182025 yılları arasında SRRT uygulanan 0–18 yaş aralığındaki hastaların verilerinin retrospektif olarak incelendiği tek merkezli bir araştırma olarak planlandı. Hastalar, kullanılan antikoagülasyon yöntemine göre sitrat ve heparin gruplarına ayrıldı. Demografik veriler, klinik özellikler, laboratuvar bulguları, VİS, PRISM IV skoru, kateter yerleşim yeri, ilk set ömrü, ilk setin pıhtı nedeniyle sonlanma durumu, toplam SRRT süresi ve tedavi süresince gelişen komplikasyonlar değerlendirildi. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edildi; p<0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 65 pediatrik SRRT hastası dahil edildi. Hastaların 31'inde (%47,7) sitrat, 34'ünde (%52,3) heparin antikoagülasyonu kullanıldı. Gruplar arasında cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı ve invaziv mekanik ventilasyon gereksinimi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Heparin grubunda VİS değeri sitrat grubuna göre daha yüksek bulundu [medyan 32,5 (IQR: 25,8) ve 15 (IQR: 18); p=0,035]. Benzer şekilde PRISM IV skoru da heparin grubunda sitrat grubuna göre daha yüksekti [medyan 33,5 (IQR: 12,8) ve 25 (IQR: 14,5); p<0,001]. Diyaliz öncesi laboratuvar değerlendirmesinde hemoglobin, pH, laktat, total kalsiyum, AST, ALT, PT, INR ve aPTT değerleri heparin grubunda; kreatinin ve üre değerleri ise sitrat grubunda daha yüksek saptandı. İlk set süresi sitrat grubunda heparin grubuna göre daha uzun bulundu [medyan 24 saat (IQR: 35,5) ve 17 saat (IQR: 15,5); p=0,031]. İlk setin pıhtı nedeniyle sonlanma oranı sitrat grubunda %9,7, heparin grubunda ise %73,5 olarak saptandı ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p<0,001). SRRT sırasında kullanılan set sayısı heparin grubunda sitrat grubuna göre daha yüksek olmakla birlikte, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi [medyan 4,5 (IQR: 4) ve 2 (IQR: 1,5); p=0,063]. Toplam SRRT süresi heparin grubunda medyan 54 saat (IQR:106,75), sitrat grubunda ise medyan 68 saat (IQR: 48) olarak saptandı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,713). SRRT süresince gelişen komplikasyonlar değerlendirildiğinde hiperkalsemi, hiponatremi, hipopotasemi ve metabolik asidoz sitrat grubunda daha sık izlendi. Trombositopeni ve INR bozukluğu ise heparin grubunda anlamlı olarak daha sık görüldü. Sitrat grubunda 11 hastada (%35,5) sitrat akümülasyonu saptandı; ancak bu durum nedeniyle set değişimi gereksinimi olmadı. Sonuç: Bölgesel sitrat antikoagülasyonu, sistemik heparin antikoagülasyonuna kıyasla ilk set ömrünü uzatmış ve pıhtılaşmaya bağlı set kaybını belirgin olarak azaltmıştır. Bununla birlikte sitrat grubunda elektrolit ve metabolik komplikasyonların daha sık görülmesi yakın laboratuvar izleminin önemini göstermektedir. Heparin grubunda ise trombositopeni ve INR bozukluğunun daha sık izlenmesi, özellikle kanama riski yüksek hastalarda antikoagülasyon seçiminin dikkatle yapılması gerektiğini düşündürmektedir. SRRT'de en uygun antikoagülasyon yöntemi, hastanın klinik durumu ve merkezin deneyimi dikkate alınarak hasta bazında belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare regional citrate anticoagulation and systemic heparin anticoagulation in terms of circuit life, clotting frequency, treatment duration, metabolic complications, and clinical outcomes in patients undergoing continuous renal replacement therapy (CRRT) in pediatric intensive care units. The study also aimed to evaluate the efficacy and safety profiles of both methods. Materials and Methods: This study was planned as a single-center retrospective study evaluating the data of patients aged 0–18 years who underwent continuous renal replacement therapy (CRRT) in the pediatric intensive care units of S.B.U. İzmir Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital between 2018 and 2025. Patients were divided into citrate and heparin groups according to the anticoagulation method used. Demographic data, clinical characteristics, laboratory findings, VIS, PRISM IV score, catheter insertion site, first circuit lifespan, termination of the first circuit due to clotting, total CRRT duration, and complications developing during treatment were evaluated. Data were analyzed using SPSS version 25.0, and a p value of <0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 65 pediatric patients who underwent continuous renal replacement therapy were included in the study. Citrate anticoagulation was used in 31 patients (47.7%), and heparin anticoagulation was used in 34 patients (52.3%). No statistically significant difference was found between the groups in terms of sex, age, body weight, or requirement for invasive mechanical ventilation. The VIS value was higher in the heparin group than in the citrate group [median 32.5 (IQR: 25.8) and 15 (IQR: 18), respectively; p=0.035]. Similarly, the PRISM IV score was higher in the heparin group than in the citrate group [median 33.5 (IQR: 12.8) and 25 (IQR: 14.5), respectively; p<0.001]. In the pre-dialysis laboratory evaluation, hemoglobin, pH, lactate, total calcium, AST, ALT, PT, INR, and aPTT values were higher in the heparin group, whereas creatinine and urea values were higher in the citrate group. The first circuit lifespan was longer in the citrate group than in the heparin group [median 24 hours (IQR: 35.5) and 17 hours (IQR: 15.5), respectively; p=0.031]. The rate of first circuit termination due to clotting was 9.7% in the citrate group and 73.5% in the heparin group, and the difference was statistically significant (p<0.001). Although the number of circuits used during continuous renal replacement therapy was higher in the heparin group than in the citrate group, this difference was not statistically significant [median 4.5 (IQR: 4) and 2 (IQR: 1.5), respectively; p=0.063]. The total duration of continuous renal replacement therapy was 54 hours (IQR: 106.75) in the heparin group and 68 hours (IQR: 48) in the citrate group, with no statistically significant difference between the groups (p=0.713). Regarding complications during continuous renal replacement therapy, hypercalcemia, hyponatremia, hypokalemia, and metabolic acidosis were more frequently observed in the citrate group. Thrombocytopenia and INR abnormality were significantly more frequent in the heparin group. Citrate accumulation was detected in 11 patients (35.5%) in the citrate group; however, no circuit replacement was required due to this condition. Conclusion: Regional citrate anticoagulation prolonged first circuit life and markedly reduced clotting-related circuit loss compared with systemic heparin anticoagulation. However, the higher frequency of electrolyte and metabolic complications in the citrate group highlights the importance of close laboratory monitoring. The higher rates of thrombocytopenia and INR abnormalities in the heparin group suggest that anticoagulation selection should be performed carefully, particularly in patients at high risk of bleeding. The optimal anticoagulation method for CRRT should be determined individually according to the patient's clinical condition and the center's experience.