Çocuk yoğun bakım ünitesinde geçici hemodiyaliz kateteri takılan hastalarda kateter bölgesi ile prognoz arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between catheter site and prognosis in patients with temporary hemodialysis catheter insertion in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 807813
  2. Yazar: AFSANA HAJIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Akut böbrek hasarı(ABH) olan ve renal replasman tedavisi gereken hastalarda geçici vasküler erişimin sağlanması gereklidir. Özellikle yoğun bakım ünitelerinde yatan ABH olan hastalarda santral venöz diyaliz kateteri yerleştirilmesi mortalite ve morbiditeyi azaltmaktadır. Aşırı kanama ve trombotik komplikasyonlarla sonuçlanabilen arter ponksiyonu, pnömotoraks, hemotoraks, hava embolisi, kardiak aritmi gibi mekanik komplikasyonlar, nadir olmakla birlikte özellikle kritik hastalarda ölümcül olabilir. Amaç: Araştırmamızın primer amacı, sürekli renal replasman tedavisi (SRRT) ya da terapötik plazma değişimi (TPD) uygulanan hastalarda kullanılan geçici hemodiyaliz kateterinin lokalizasyonu (femoral,internal juguler ve subklavyen ven) ile erken ve geç komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, sekonder amacı ise kateter lokalizasyonu ile hastaların prognozu arasındaki ilişkiyi ve mortaliteyi belirleyen risk faktörlerini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Ekim 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde geçici hemodiyaliz kateteri takılan hastaların klinik ve demografik verileri, geçici hemodiyaliz kateterinin uygulandığı ven, kateter boyutu, katetere bağlı gelişen erken ve geç komplikasyonlar, revize edilen kateter sayısı ve nedenleri, hemodiyaliz ya da terapotik plazma değişimi işleminin hangi endikasyon nedeniyle uygulandığı ve laboratuvar parametreleri kaydedildi. ÇYBÜ'ne başvurunun ilk 24 saatinde PRISM skoru, PELOD skoru ve VIS hesaplandı. 10 BULGULAR Bulgular: Çalışma 26'sı (%54,2) kız ve 22'si (%45,8) erkek olmak üzere toplam 48 hasta ile yapıldı, hastaların ortalama yaşı 90,19±67,80 aydı. Çalışmaya katılan hastaların 25(%52,08)'inde altta yatan hastalığı vardı, Yoğun bakım ünitesine yatış nedenlerine bakıldığında da ilk sırayı nörolojik hastalıkların aldığı, bunu sırasıyla romatolojik hastalıkların ve MISC hastalarının izlediği saptandı. NIV alan hasta sayısı 11(%22,9), IMV alan hasta sayısının 25(%52,1) olduğu, 27(%56,3) hastanın sepsis kliniğine sahip olduğu, hastaların 21(%43,8)'inin inotrop ilaç ihtiyacı olduğu gözlendi,sağkalım oranı 30(%62,5) olarak saptandı. Kateter takılma bölgeleri değerlendirildiğinde ilk sırada femoral venin olduğu (23,%38.9), bunu sırasıyla sağ juguler ven(22,%37.29), sol juguler ven(10,%16.95) ve subklavyen venin(4,%6.78) izlediği görüldü. Hastalara en fazla üç kez kateter takıldığı saptandı. 9 hastaya 2.kez kateter takılması gerektiği görüldü. Kateter bölgeleri arasında komplikasyon açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>.05). En sık gelişen komplikasyonun 6 hasta ile kateter disfonksiyonu olduğu, bunu birer hasta ile aritmi, pnömotoraks ve arter ponksiyonunun izlediği görüldü. 9 hastada kan akımı enfeksiyonu, 8 hastada ise kateter enfeksiyonu saptandı. Kan akımı enfeksiyonunda en sık patojen Klebsella pneumonia(%44,4), kateter enfeksiyonu etkeni ise Candida parapsilosis(%25) ve Pseudomonas aeruginosa(%25) idi. Sağ kalan ve kaybedilen hastalar karşılaştırıldığında, IMV ihtiyacı olan hastaların %56'sının kaybedildiği, IMV ihtiyacı olmayan hastaların ise %82,6'sının sağ kaldığı saptandı. Benzer şekilde intorop ilaç ihtiyacı olan hastaların %57,1'i kaybedilirken, ihtiyacı olmayanların %77,8 inin sağ kaldığı belirlendi(p.05).Sol juguler kateter takılan hastaların yaşının femorale takılanlara kıyasla daha küçük olduğu saptandı (p.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Temporary vascular access is necessary in patients with acute kidney injury (AKI) requiring renal replacement therapy. Central venous dialysis catheter placement reduces mortality and morbidity, especially in patients with ABI hospitalised in intensive care units. Mechanical complications such as arterial puncture, pneumothorax, haemothorax, air embolism, cardiac arrhythmia, which may result in excessive bleeding and thrombotic complications, are rare but may be fatal especially in critically ill patients. Objective: The primary aim of our study was to investigate whether continuous renal replacement therapy (CRRT) or therapeutic plasma Localisation of the temporary haemodialysis catheter used in patients undergoing TPD (femoral, internal jugular and subclavian vein) and early and late complications The secondary aim was to evaluate the relationship between catheter localisation and prognosis of the patients and to investigate the risk factors determining mortality. Materıals and methods: Clinical and demographic data of patients with temporary haemodialysis catheter insertion in the Pediatric Intensive Care Unit between October 2022 and June 2023, temporary haemodialysis cathetervein, catheter size, catheter-related early and complications, number of catheters revised and reasons, indication for haemodialysis or therapeutic plasma exchange The reason for admission to the PICU and laboratory parameters were recorded. In the first 24 hours of admission to the PICU PRISM score, PELOD score and VIS were calculated. Results. He study was performed with a total of 48 patients, 26 (54.2%) females and 22 (45.8%) males.The mean age of the patients was 90.19±67.80 months. In 25 (52.08%) of the patients who participated in the study, the underlying When the reasons for admission to the intensive care unit were analysed, the first order was neurological diseases, followed by rheumatological diseases and MISC patients, respectively.The number of patients receiving NIV was 11 (22.9%), the number of patients receiving IMV was 25 (52.1%), and 27 (56.3%) patients sepsis clinic and 21 (43.8%) of the patients needed inotropic drugs, The survival rate was 30 (62.5%). When the catheter insertion sites were analysed, the most common catheter insertion site was femoral vein (23, 38.9%), followed by right jugular vein (22, 37.29%), left jugular vein (22, 37.29%), respectively vein (10, 16.95%) and 13 subclavian vein (4, 6.78%). Patients were catheterised at most three times catheter was inserted. 9 patients required catheter insertion for the second time.