BİLSEM öğrencilerinin dinleme ve eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesinde reklam destekli öğretimin etkisi: Bir eylem araştırması
The effect of advertisement-supported instruction on the development of listening and critical thinking skills of students attending Science and Art Centers (BILSEM): An action research
- Tez No: 1017991
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DURUKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, BİLSEM öğrencilerinin dinleme/izleme ve eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesinde reklam destekli öğretimin etkisini incelemektir. Araştırma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Vakfıkebir Bilim ve Sanat Merkezinde öğrenim gören, Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme Grubu 1 ve 2 düzeyindeki toplam 7 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışma, nitel boyutu baskın olmakla birlikte nicel verilerle desteklenen eylem araştırması deseninde tasarlanmıştır. Verilerin toplanmasında Cornell Eleştirel Düşünme Testi Düzey X, dinleme/izleme başarı testleri, çalışma kâğıtları, gözlem formu, öğrenci görüşme formu ve araştırmacı günlüklerinden yararlanılmıştır. Nicel veriler parametrik olmayan istatistiksel tekniklerle, nitel veriler ise içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda reklam destekli öğretimin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini artırdığı; özellikle tümevarımlı muhakeme, tümdengelimli muhakeme, varsayımları tanımlama ve gözlem/kaynak güvenilirliğini sorgulama alt boyutlarında gelişim sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin dinlediğini/izlediğini anlama becerilerinin geliştiği, derse yönelik ilgi ve katılım düzeylerinin arttığı görülmüştür. Öğrenci görüşleri, gözlem formları ve araştırmacı günlüklerinden elde edilen bulgular da reklam destekli öğretimin öğrenciler tarafından ilgi çekici, eğlenceli ve düşündürücü bulunduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bazı öğrencilerin özellikle soyut içeriklerde ve reklamların işitsel bileşenlerini değerlendirmeye yönelik etkinliklerde daha fazla zorlandıkları belirlenmiştir. Program değişkenine ilişkin sonuçlar ise BYF1 ve BYF2 düzeylerinde öğrenim gören öğrenciler arasında eleştirel düşünme ve dinleme/izleme becerileri bakımından anlamlı bir farklılık bulunmadığını ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, reklamların Türkçe dersinde eleştirel düşünme ve dinleme/izleme becerilerinin geliştirilmesinde işlevsel bir öğretim materyali olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of advertisement-supported instruction on the development of listening/viewing and critical thinking skills of students attending a Science and Art Center (BILSEM). The study was conducted with a total of seven students enrolled in BYF 1 and BYF 2 of the Individual Talent Recognition Program at the Vakfıkebir Science and Art Center during the 2023–2024 academic year. The study was designed as an action research with a predominantly qualitative dimension supported by quantitative data. Data were collected through the Cornell Critical Thinking Test Level X, listening/viewing achievement tests, worksheets, an observation form, a student interview form, and researcher diaries. Quantitative data were analyzed using non-parametric statistical techniques, while qualitative data were analyzed through content analysis. The findings revealed that advertisement-supported instruction improved students' critical thinking skills; in particular, development was observed in the sub-dimensions of inductive reasoning, deductive reasoning, identifying assumptions, and questioning the reliability of observations/sources. In addition, students' listening/viewing comprehension skills improved, and their levels of interest and participation in the course increased. Findings obtained from student opinions, observation forms, and researcher diaries also indicated that advertisement-supported instruction was perceived by students as engaging, enjoyable, and thought-provoking. However, it was also found that some students experienced greater difficulty particularly with abstract content and with activities aimed at evaluating the auditory components of advertisements. Results regarding the program variable showed that there was no significant difference between students enrolled in BYF 1 and BYF 2 in terms of critical thinking and listening/viewing skills. Overall, the findings suggest that advertisements can be used as a functional instructional material in Turkish language courses for developing critical thinking and listening/viewing skills.