Sağlık işletmelerinin finansal başarısızlığının incelenmesi: BİST'te bir uygulama
Examiming the financial failure of healthcare enterprises: An application in BIST
  1. Tez No: 1018006
  2. Yazar: GÜL SENA KUŞSAN YARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AZEM İBRAHİM SARIAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
İşletmelerin hedefledikleri başarıya ulaşabilmeleri, finansal açıdan etkin ve sağlam bir performans göstermelerine bağlıdır. Mali yönden yetersiz kalan işletmeler, başarısızlık riskiyle karşı karşıya kalır. Bu riskin önceden öngörülmesi ve önleyici çalışmaların yapılması kritik öneme sahiptir. Ancak bazı durumlarda başarısızlık kaçınılmaz olabilir; bu durumda işletmeler ya yeni stratejiler geliştirmeli ya da iflası kabul ederek süreçlerini sonlandırmalıdır. Çalışma, 2020–2024 yılları arasındaki finansal tablolardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Araştırmada, işletmelerin başarısızlık düzeyleri Altman Z" Skor Modeli, Springate S Skor Modeli, Fulmer H Skor Modeli ve Zmijewski X Skor Modeli kullanılarak finansal tablolar aracılığıyla incelenmiştir. Analizler sonucunda, işletmelerin başarısızlık oranlarının, kullanılan her bir modelde farklı düzeyler gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu durum, işletmelerin finansal sağlık değerlendirmelerinde yalnızca bu skorların dikkate alınmaması, diğer finansal ve operasyonel faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The ability of enterprises to achieve their targeted success depends on demonstrating effective and sound financial performance. Enterprises that are financially inadequate face the risk of failure. It is critically important to anticipate this risk in advance and to implement preventive measures. However, in some cases, failure may be inevitable; in such situations, enterprises must either develop new strategies or accept bankruptcy and terminate their processes. This research has been prepared using financial statements from the years 2020 to 2024. In the research, the failure levels of enterprises were examined through financial statements by applying the Altman Z" Score Model, Springate S Score Model, Fulmer H Score Model, and Zmijewski X Score Model. As a result of the analyses, it was observed that the failure ratios of enterprises exhibited different levels across each model used. This situation indicates that, in the evaluation of financial health, enterprises should not be assessed solely based on these scores, and other financial and operational factors must also be taken into consideration.