Çocukların posta sanatı (mail art) çalışmaları aracılığıyla görsel iletişim becerilerinin
An examination of children's visual communication skills through their mail art works
- Tez No: 1018005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin posta sanatı aracılığıyla kendilerini ifade edebilmelerinin görsel iletişim becerilerine olan katkısını incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden sanat temelli araştırma yaklaşımına dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 3. ve 4. sınıf düzeyinde öğrenim gören toplam 20 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama süreci 5 ders saati boyunca gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Uygulama süreci toplam beş ders saati boyunca gerçekleştirilmiştir. Süreçte öğrencilerden, kendilerini tanıtmak amacıyla posta sanatı çalışmaları tasarlamaları istenmiştir. Araştırmanın verileri, Görsel Çalışma Süreci Gözlem Formu, Görsel Yorumlama Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları ve Görsel Çalışma Analiz Formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin posta sanatı çalışmaları aracılığıyla duygu, düşünce, ilgi alanları ve yaşam deneyimlerini görsel yollarla ifade edebildiklerini göstermiştir. Öğrencilerin görsel anlatımlarında güneş, ağaç, çiçek, ev, hayvan ve insan figürü gibi somut sembolleri sıklıkla kullandıkları belirlenmiştir. Ayrıca çizgi, renk, şekil ve boşluk gibi tasarım öğeleri ile vurgu, denge, ritim ve birlik gibi kompozisyon ilkelerini, estetik kaygılardan çok anlam üretme ve iletişim kurma amacıyla kullandıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda posta sanatının öğrenciler için yalnızca bir sanat etkinliği değil, aynı zamanda etkili bir iletişim ortamı olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin çalışmalarında kendilerini tanıtma, yaşamlarına ilişkin bilgi paylaşma ve başkalarına mesaj iletme amacıyla görsel anlatım olanaklarından yararlandıkları tespit edilmiştir. Gözlem ve görüşme bulguları, posta sanatı uygulamalarının öğrencilerin görsel iletişim becerilerinin yanı sıra sosyal etkileşim, iş birliği, yaratıcı düşünme ve duygusal ifade becerilerini de desteklediğini ortaya koymuştur. Posta sanatının, ilköğretim öğrencilerinin görsel iletişim becerilerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesinde işlevsel bir sanat eğitimi yaklaşımı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the contribution of self-expression through Mail Art to the visual communication skills of 3rd and 4th grade primary school students. The study was conducted based on an arts-based research approach within the qualitative research paradigm. The study group consisted of 20 students attending the 3rd and 4th grades of primary school. The implementation process was carried out over a period of five class hours. The research was designed as a case study within the qualitative research approach. During the implementation process, students were asked to design Mail Art works to introduce themselves. The data were collected through the Visual Artwork Process Observation Form, the Visual Interpretation Semi-Structured Interview Questions, and the Visual Artwork Analysis Form. The collected data were analyzed using thematic analysis. The findings revealed that students were able to express their feelings, thoughts, interests, and life experiences through visual means in their Mail Art works. It was determined that they frequently used concrete symbols such as the sun, trees, flowers, houses, animals, and human figures in their visual representations. In addition, students employed design elements such as line, color, shape, and space, as well as composition principles including emphasis, balance, rhythm, and unity, primarily for meaning-making and communication rather than for aesthetic purposes. The results indicated that Mail Art functioned not only as an artistic activity but also as an effective communication medium for students. Through their artworks, students introduced themselves, shared information about their lives, and conveyed messages to others. Observation and interview findings further demonstrated that Mail Art activities supported students' visual communication skills as well as their social interaction, collaboration, creative thinking, and emotional expression skills. The findings suggest that Mail Art is an effective art education approach for fostering and revealing the visual communication skills of primary school students.