Development and implementation of a patient empowerment platform for multimorbid elderly patients with dementia
Demanslı çoklu hastalıklı yaşlı hastalar için hasta güçlendirme platformunun geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 1018014
  2. Yazar: AHMET EMRE AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME NİHAN ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, demansı veya hafif bilişsel bozukluğu olan çoklu hastalıklı yaşlı hastaların yönetimini ve tedavisini geliştirmek için tasarlanmış yenilikçi bir mobil uygulama olan Hasta Güçlendirme Platformunun (PEP) geliştirilmesini ve uygulanmasını sunmaktadır. PEP, kişiselleştirilmiş bakım planlarını destekleyen bir ICT tabanlı çözüm aracılığıyla klinik uygulamaları optimize etmeyi amaçlamaktadır. Platform, günlük ve haftalık bakım planları, ilaç hatırlatıcıları, diyet ve egzersiz takibi, semptom ve olay kaydı ve ölçüm takibi sağlar. Ayrıca, PEP, kullanıcı dostu bir arayüz sunarak hastaların ve bakıcıların katılımını kolaylaştırır. Bu arayüzde anlık bildirimler ve hasta tarafından bildirilen sonuç ölçümleri (PROMlar) gibi özellikler bulunmaktadır. Bu çalışma, yinelemeli tasarım sürecini, teknik gereksinimleri, kullanıcı arayüzü özelliklerini ve uygulamanın hasta bağımsızlığı ve yaşam kalitesi üzerindeki genel etkisini detaylandırmaktadır. Sonuçlar, PEPin hastaları ve bakıcıları destekleme potansiyelini ortaya çıkararak bu hassas popülasyonun daha iyi sağlık sonuçları elde etmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the development and implementation of the Patient Empowerment Platform (PEP), an innovative mobile application designed to enhance the management and treatment of multimorbid elderly patients with mild cognitive impairment or mild dementia. PEP aims to optimize clinical practices through an ICT(Information and Communication Technology)-based solution that supports personalized care plans. The platform provides daily and weekly care plans, medication reminders, dietary and exercise tracking, symptom and event logging, and measurement tracking. Additionally, PEP facilitates patient and informal caregiver engagement by offering a user-friendly interface with features like push notifications and patient-reported outcome measures (PROMs). The study describes the iterative design process, technical requirements, user interface specifications, and the overall impact on patient independence and quality of life. The results demonstrate the potential of PEP to empower patients and caregivers, ultimately contributing to improved health outcomes in this vulnerable population.