Sosyal destek ağları: Cebeci Hastanesi örneği
Social support networks: Case of Cebeci Hospital
- Tez No: 127796
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Araştırmanın problemi; resmi olarak örgütlenmemiş gönüllü hareketlerin, destek ağlarının ve yerel örgütlenmelerinin sivil toplumun güçlendirilmesindeki öneminin göz ardı edilmesi ve bunların sivil toplum örgütleri ile düzenli ve sürekli bir şekilde eşgüdümünün sağlanamamasıdır. Araştırmanın amacı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Kliniği'ndeki destek ağlarının, gönüllü çalışmaların ve hasta ailelerinin yerel örgütlenmelerle ve sivil toplum örgütleri ile ilişkilerini incelemek; elde edilen bulguları sivil toplumun güçlendirilmesi bağlamında tartışmaktır. Kullanılan araştırma teknikleri literatür taraması, mülakat ve katılımcı gözlemdir. Araştırmanın evrenini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Kliniği Onkoloji- Hematoloji servisi oluşturmaktadır. Araştırma bulguları Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Kliniği'nde hasta aileleri ve hasta aileleri ile hastane çalışanları arasında bir destek ağı bulunduğunu göstermektedir. Burada diğer kliniklerdekinden farklı olarak hasta aileleri ve hasta aileleri ile hastane çalışanları arasında daha yakın ilişkiler kurulmakta ve aralarındaki ilişkiler hastaneden ayrıldıktan sonra da devam etmektedir. Araştırma bulguları hasta ailelerinin, hemşehrilerinin aksine akrabaları ile dayanışma içinde olduğunu göstermektedir. Hasta ailelerinin yerel örgütlenmeler ya da sivil toplum örgütleri ile bağının bulunmadığı saptanmıştır. Hastane çalışanlarının da sivil toplum örgütleri ile aralarında bir bağ olmadığı ve pek çok hastane çalışanının sivil toplum örgütleri ile ilgili 077olumsuz düşüncelerinin olduğu saptanmıştır. Buna karşılık hastane çalışanları gönüllü etkinliklerin oldukça yararlı olduğunu düşünmektedir. Çocuk Kliniğindeki gönüllü etkinlikler üniversite öğrencileri tarafından organize edilmektedir. Gönüllü öğrenciler, herhangi bir sivil toplum örgütü ile bağlantılı olarak çalışmadıklarını, buna ihtiyaç duymadıklarını ve tercihlerinin bağımsız olmaktan yana olduğunu ifade etmektedirler. Araştırmanın sonuncunda hem araştırmanın geliştirilmesine yönelik olarak hem de Çocuk Kliniği'ndeki destek ağlarını güçlendirmesine ve gönüllü çalışmaların arttırılarak daha etkin hale getirilmesine yönelik bazı öneriler sunulmuştur. Bu çerçevede araştırmanın geliştirilmesine yönelik olarak, farklı servisleri, farklı klinikleri ve farklı hastaneleri kapsayan karşılaştırmalı çalışmalar yapılması önerilmiştir. Araştırma alanına yönelik olarak da, destek ağlarının güçlendirilmesi, hasta ailelerinin psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümüne yardımcı olunması için hastanede bir psikologa ve sosyal hizmet uzmanına görev verilmesi önerilmiştir. Ayrıca gönüllü çalışmaları yürüten öğrenciler için de hastalar ve ailelerine yönelik bir dizi faaliyeti içeren bir gönüllülük projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The question addressed in this study is the disregard towards non organized voluntary initiatives, support networks and community based organizations within the context of the empowerment of the civil society, as well as the lack of coordination among the non-governmental organizations. The object of the research was to examine the support networks, voluntary activities and the interaction of families with community based organizations and non-governmental organizations at Ankara University Medical School Cebeci Hospital and to assess the data obtained within the context of the empowerment of civil society. Interviews, observations and survey of published material were utilized as the basic study tools. The universe of the research was determined to be the Ankara University Medical School Cebeci Hospital Children's Clinic. The research data has shown the existence of a support network between the patient families and the hospital staff at the Ankara University Medical School Cebeci Hospital Children's Clinic. The differentiating fact of this clinic from the other clinics of the hospital is the formation of a much closer interaction between the patient families as well as between the patient families and the clinic staff and also the continuation of this relationship even after the patient has left the hospital. The research data has revealed that patient families have a much closer interaction with their relatives than with the members of their communities. No ties were found between the patient families and the non-,\J> T7Qgovernmental organizations or other local community organizations. Furthermore no ties have been found between the hospital staff and the non governmental organizations either. The hospital staff, even though believe that voluntary activities are rather beneficial, has displayed a negative opinion of non-governmental organizations. Voluntary activities in the children's clinic are carried out by the university students. Volunteers have declared that they do not carry out their activities within the framework of a non-governmental organization since they do not believe they need such an organization and indicated an explicit preference for working independently of such organizations. Based on the findings of the study a number of proposals have been put forth for further development of similar studies and for strengthening the support networks in the Cebeci Hospital and for increasing the effectiveness of the voluntary activities. Within this framework, new comparative studies are proposed involving different departments, different clinics and different hospitals. As to the scope of the study, appointment of a psychologist and a social worker at the hospital is proposed who would be entrusted with the task of assisting the patient families in solving their psychological, sociological and economic problems as well as for strengthening the support networks. Furthermore, development of a voluntary action project is proposed for the implementation of a series of activities directed to the patients and their families that could be performed by the volunteer students. i