Sanal Influencer'ların antropomorfik algılanmasının satın alma niyeti ve çevrimiçi ağızdan ağıza pazarlama (eWOM) üzerindeki etkisi: Mimesis ve güvenirliğin rolü
The effect of perceived anthropomorphism of virtual influencers on purchase intention and eWOM: The role of Mimesis and credibility
- Tez No: 1018061
- Danışmanlar: PROF. DR. F. MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Yapay Zekâ teknolojilerinin ve dijitalleşmenin pazar dinamiklerini hızla dönüştürdüğü günümüzde, işletmelerin sürdürülebilir bir rekabet avantajı yakalayabilmesi yenilikçi pazarlama stratejileri geliştirmelerine bağlı hale gelmiştir. Yeni nesil tüketici tutumlarını anlamlandırmayı odağına alan bu çalışmada; sanal influencer'ların antropomorfik (insansı) algılanma düzeylerinin tüketicilerin satın alma niyetleri, mimesis, eWOM (elektronik ağızdan ağıza pazarlama) ve güvenilirlik algısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında ayrıca mimesis, eWOM ve güvenilirlik algısının satın alma niyeti üzerindeki doğrudan rolleri ile bu üç değişkenin sanal influencer'ların antropomorfik algılanma düzeyleri ile satın alma niyeti arasındaki ilişkide üstlendiği paralel çoklu aracılık etkisi bütünsel bir modelle test edilmiştir. Araştırmanın ampirik verileri, sosyal medya platformlarında sanal influencer'ları takip eden 416 katılımcıdan çevrimiçi anket tekniği ve kolayda örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veri seti, SPSS 25.0 programı ve Hayes Process makrosu kullanılarak detaylı istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Analiz sonuçları; sanal influencer'ların antropomorfik algılanma düzeylerinin mimesis, eWOM, güvenilirlik algısı ve satın alma niyeti üzerinde pozitif yönlü, yüksek düzeyde anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte; mimesis, eWOM ve güvenilirlik algısının satın alma niyetini doğrudan etkilediği, aynı zamanda bağımsız değişken ile bağımlı değişken arasındaki süreçte istatistiksel olarak anlamlı birer paralel aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında hem sektörel uygulayıcılara yönelik stratejik öneriler geliştirilmiş hem de gelecek çalışmalara ışık tutulmuştur. Araştırma sonuçlarının, yapay Zekâ çağında dijital tüketici psikolojisini açıklayan kapsamlı yapısıyla literatürdeki önemli bir boşluğu doldurması ve öncü bir katkı sunması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
In today's fast-evolving market dynamics driven by artificial intelligence technologies and digitalization, businesses rely heavily on developing innovative marketing strategies to achieve a sustainable competitive advantage. Focusing on comprehending new-generation consumer attitudes, this study investigates the effects of the perceived anthropomorphism (human-likeness) of virtual influencers on consumers' purchase intentions, mimesis, eWOM (electronic word-of-mouth), and perceived credibility. Furthermore, the research tests a holistic model examining the direct roles of mimesis, eWOM, and perceived credibility on purchase intention, as well as the parallel multiple mediating effects of these three variables in the relationship between the perceived anthropomorphism of virtual influencers and purchase intention. The empirical data of the study were collected from 416 participants who follow virtual influencers on social media platforms, utilizing an online survey technique and snowball sampling method. The obtained dataset was subjected to detailed statistical analyses using the SPSS 25.0 software and Hayes' Process macro. The analysis results revealed that the perceived anthropomorphism of virtual influencers exerts positive and highly significant effects on mimesis, eWOM, perceived credibility, and purchase intention. Additionally, it was determined that mimesis, eWOM, and perceived credibility directly influence purchase intention, while also playing a statistically significant, parallel mediating role in the process between the independent and dependent variables. In light of the findings, strategic recommendations were developed for sector practitioners, and insights were provided for future research. With its comprehensive structure explaining digital consumer psychology in the age of artificial intelligence, the results of this research are expected to fill a crucial gap in the literature and provide a pioneering contribution.