TFRS 18 standardının finansal tabloların sunum ve açıklamasına getirdiği yenilikler: Standart yaklaşımıyla nakit akış tablosu ve uygulama örneği
Changes introduced by TFRS 18 to the presentation and disclosure of financial statements: A statement of cash flow prepared in accordance with the standard and an application example
- Tez No: 1018060
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UMUT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de, TFRS 18 Finansal Tablolarda Sunum ve Açıklama standardı, TMS 1 Finansal Tabloların Sunuluşu standardının yerini alacak olup işletmelerin finansal performansının daha etkin sunulması ve açıklanmasına imkân sağlayacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, TFRS 18'in getirdiği yenilikleri kapsamlı bir biçimde analiz etmek ve söz konusu değişikliklerin finansal tablolar üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda TFRS 18'in finansal tablolardaki bilgilerin sunum ve açıklamasında getirdiği yenilikler detaylı olarak açıklanmıştır. Ayrıca TFRS 18 getirdiği esas faaliyet yaklaşımı çerçevesinde yeni nakit akış tablosu formatları hazırlanmış ve bu dönüşümün nasıl olabileceğini göstermek için bir uygulama örneği yapılmıştır. Konu ile ilgili dokümanlar detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın veri kaynaklarını IFRS Foundation ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan dokümanlar, akademik çalışmalar ve ilgili literatür oluşturmaktadır. TFRS 18 finansal raporlamada önemli yapısal değişiklikler yapmıştır. Kar veya zarar tablosunda gelir ve giderlerin beş bölümde sınıflandırılması ve esas faaliyet ve finansman ve vergi öncesi kâr/zarar toplamlarının sunulması zorunlu hale getirilmiştir. Ana faaliyeti varlıklara yatırım yapmak ve/veya müşterilere finansman sağlamak olan işletmeler için özel gereklilikler getirilmiştir. Yönetimin tanımladığı performans ölçütlerine ilişkin yükümlülükler getirilmiştir. Dolaylı yöntemde nakit akış tablosu esas faaliyet kârı/zararı ile başlaması gerekmektedir. Faiz ve temettülere ilişkin nakit akışlarının sınıflandırma seçenekleri değiştirilmiştir. Bunların yanında esas faaliyet yaklaşımı çerçevesinde hazırlanan nakit akış tablosunun mevcut nakit akış tablosu içeriğinde ve formatında önemli değişiklere neden olabileceği ortaya konulmuştur. Sonuç olarak TFRS 18'in, finansal tabloların sunum ve açıklama kalitesini, tutarlılığı ve karşılaştırılabilirliği artırmak amacıyla kapsamlı değişiklikler yaptığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, TFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements will replace the TMS 1 Presentation of Financial Statements and will enable a more effective presentation and disclosure of entities' financial performance. The primary objective of this study is to comprehensively analyze the changes introduced by TFRS 18 and to highlight the effects of these changes on financial statements. In this context, the changes introduced by TFRS 18 regarding the presentation and disclosure of information in financial statements are explained in detail. Additionally, new statement of cash flow formats have been prepared in line with the operating activity approach introduced by TFRS 18, and an application example has been provided to demonstrate how this transition might occur. The relevant documents have been examined in detail. The data sources for this study consist of documents published by the IFRS Foundation and the Public Oversight Accounting and Auditing Standarts Authority, academic studies, and the relevant literature. TFRS 18 has introduced significant structural changes to financial reporting. It is now mandatory to classify income and expenses into five categories in the income statement and to present the totals of operating profit or loss, and profit or loss before financing and income taxes. Specific requirements have been established for entities whose primary activity is investing in assets and/or providing financing to customers. Obligations have been introduced regarding Management-defined Performance Measures. Under the indirect method, the cash flow statement must begin with operating profit or loss. The classification options for cash flows related to interest and dividends have been revised. In addition, it has been noted that a statement of cash flow prepared using the operating activities approach may result in significant changes to the content and format of the current statement of cash flow. The findings indicate that TFRS 18 introduces comprehensive changes aimed at enhancing the quality, consistency, and comparability of the presentation and disclosure of financial statements.