Teknolojik inovasyonun gelir dağılımı üzerindeki etkisi: AB-15 ülkeleri örneği
The impact of technological innovation on income distribution: The case of EU-15 countries
  1. Tez No: 1018077
  2. Yazar: ILKIN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE AKİŞ, DOÇ. DR. DEMET ÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, teknolojik inovasyonun gelir dağılımı üzerindeki etkisini Avrupa Birliği'nin en eski üyesi olan AB-15 ülkeleri örneklemi kapsamında 2007–2021 dönemi için analiz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, teknolojik inovasyonda meydana gelen ilerlemelerin gelir eşitsizliğine etkilerinin yönünü ve gücünü ampirik olarak ortaya koymaktır. Bu amaçla, bu yöndeki temel literatürdeki çalışmalardan farklı olarak teknolojik inovasyonu ölçmek için özel olarak hesaplanan Teknolojik İnovasyon Endeksi (TII) bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Gelir eşitsizliğini temsilen daha geçerli sonuçlar elde etmek için iki farklı değişken araştırma modelinin kurulmasında kullanılmıştır. Bu bağımlı değişkenlerden ilki, gelir dağılımının ülke genelindeki yapısını gösteren Gini katsayısı; ikincisi ise gelirin ülke düzeyinde yoğunlaşmasını daha açık biçimde gösteren, en yüksek gelirli %10'luk kesimin toplam gelirden aldığı payı gösteren orandır. Böylece, teknolojik inovasyonun yalnızca genel eşitsizlik seviyesine etkilerini değil, aynı zamanda üst gelir gruplarındaki yoğunlaşmaya etkisini de birlikte değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ekonometrik yöntem olarak panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Ekonometrik modelin daha sağlam sonuçlar vermesini sağlamak için kişi başına reel gelir, kamu eğitim harcamaları, gelir, kâr ve sermaye kazancı üzerinden alınan vergiler ile işsizlik oranı kontrol değişkenleri ek olarak kullanılmıştır. Ülkelere has olan birim etkiler ile zaman etkilerinin dikkate alınmasıyla elde edilen bulguların daha güvenilir biçimde yorumlanması sağlanmıştır. Analizler sonucunda teknolojik inovasyonda meydana gelen değişikliklerin AB-15 ülkeleri genelinde hem Gini katsayısı hem de en yüksek %10'luk gelir dilimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Başka bir deyişle, AB-15 ülkelerinde analize konu olan ilgili dönemde teknolojik inovasyonda oluşan gelişmeler, gelir dağılımının daha adil hale gelmesine neden olmaktadır. Bu sonuçla, teknolojik inovasyonun seçili ülke grubunda dışlayıcı değil, daha çok kapsayıcı bir özellikte olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın bulguları, teknolojik inovasyonun gelir eşitsizliği üzerindeki etkisinin tüm ülkelerde aynı şekilde biçimlenmediğini, bu ilişkinin ülkelerin kurumsal yapısı, eğitim düzeyi, işgücü piyasasının özellikleri ve sosyal politika kapasitesi gibi unsurlarla ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda AB-15 ülkelerinde inovasyonun yaygın bir şekilde kullanımı, yüksek düzeyde beşerî sermaye, güçlü sosyal koruma mekanizmaları ve gelişmiş Ar-Ge ekosistemi ile birlikte gelir dağılımını iyileştirici yönde etki ettiği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, çalışmada teknolojik dönüşüm süreçlerinin toplumsal refahı daha dengeli biçimde dağıtabilmesi için yalnızca inovasyon kapasitesinin artırılmasının yeterli olmadığını, aynı zamanda eğitim politikalarının, nitelikli işgücünün, kurumsal altyapının ve yeniden dağıtım mekanizmalarının da güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of technological innovation on income distribution within a sample of the EU-15 countries, the oldest members of the European Union, for the period 2007–2021. The main objective of the study is to empirically examine the direction and magnitude of the effects of technological innovation on income inequality. For this purpose, unlike studies in the main literature on this subject, the Technological Innovation Index (TII), specifically calculated to measure technological innovation, was used as the independent variable. To obtain more valid results on income inequality, two variables were used to establish the research model. The first of these dependent variables is the Gini coefficient, which shows the structure of income distribution across the country; the second is the ratio of total income received by the top 10% of earners, which more clearly shows the concentration of income at the national level. Thus, it aims to evaluate not only the effects of technological innovation on the overall level of inequality but also its effects on concentration within the upper-income groups. Panel data analysis method was used as the econometric method in the study. To ensure more robust results for the econometric model, real per capita income, public education expenditures, taxes on income, profits, and capital gains, and the unemployment rate were additionally used as control variables. Considering country-specific unit effects and time effects allowed for a more reliable interpretation of the findings. The analysis revealed that changes in technological innovation have a statistically significant and negative impact on both the Gini coefficient and the top 10% income bracket across the EU-15 countries. In other words, technological innovation during the relevant period analyzed in the EU-15 countries leads to a more equitable income distribution. This result suggests that technological innovation is more inclusive than exclusionary in the selected group of countries. The study's findings indicate that the impact of technological innovation on income inequality is not uniform across countries and that this relationship may be linked to factors such as institutional structure, education levels, labor market characteristics, and social policy capacity. In this context, it has been concluded that the widespread use of innovation in the EU-15 countries, along with high levels of human capital, strong social protection mechanisms, and an advanced R&D ecosystem, has a positive impact on improving income distribution. Consequently, the study reveals that for technological transformation processes to distribute social welfare more equitably, it is not enough to simply increase innovation capacity; strengthening education policies, building a skilled workforce, developing institutional infrastructure, and strengthening redistribution mechanisms are also necessary.