İmmun kontrol noktası inhibitörleri ile tedavi edilen hastalarda endokrin yan etkilerin sıklığı ve prognostik etkisi
The frequency and prognostic impact of endocrine side effects in patients treated with immune checkpoint inhibitors
  1. Tez No: 846961
  2. Yazar: MERVE MALKOÇ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ NAHİT ŞENDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: İmmun kontrol noktası inhibitörleri, kanser tedavisinde yeni umut ışığı olmuşlardır. İmmün kontrol noktası inhibitörleri kanser hücresini doğrudan hedef alan standart kemoterapilere önemli katkı sağlamış, bazı kanserlerde sağkalımda anlamlı artışlar görülmüş ve zamanla bazı kanserlerde ilk basamakta uygulanmaya başlanmıştır. Sitotoksik yan etkileri, standart kemoterapötik ilaçlara göre daha az olsa da; tedavi esnasında gelişebilecek yan etkiler ve bunların ortaya çıkış zamanı tahmin edilememektedir. İmmun kontrol noktası inhibitörleri immun sistemin, özellikle T hücrelerinin aktivitesini artırarak anti tümöral etkinlik gösterirler. Bu nedenle yan etki profili de immun sistemin aşırı aktivasyonu ile ortaya çıkmaktadır. Birçok organ ve sistem etkilendiği gibi endokrin organlar da etkilenmektedir. 38 çalışma 7551 hastanın incelendiği bir meta-analizde; immun kontrol noktası inhibitörlerine bağlı endokrinopati sıklığının %10 olarak saptandığı ve endokrinopati olarak en sık hipotiroidi geliştiği belirtilmiştir. Biz de bu çalışmamızda, Şubat 2019 - Ekim 2022 yılları arasında ipilimumab, nivolumab, pembrolizumab, durvalumab, atezolizumab ilaçlarından bir veya daha fazlasını alan hastalarda, ortaya çıkan ilaç ilişkili endokrinolojik yan etki insidansını, bu yan etkilerin ortaya çıkış zamanını ve prognostik etkisini incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: 2015-2019 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurmuş ve 2019 tarihinden itibaren Ekim 2022 tarihine kadar Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Onkoloji polikliniğine başvurmuş olan ve herhangi bir immün kontrol noktası inhibitörü başlanmış olan (ipilimumab, nivolumab, pembrolizumab, durvalumab, atezolizumab) tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, aldığı immünoterapi ajanı,labaratuar tetkikleri,endokrin immünite ilişki yan etkiler, ortaya çıkan yan etkinin şiddeti, yan etki ortaya çıkış zamanı, progresyon durumu, son görülme tarihi, eksitus durumu gibi parametreler geriye dönük olarak kaydedildi. İstatistiksel Analiz: Veriler SPSS 24.0 kullanılarak analiz edildi. Verilerin dağılımlarının normal olup olmadığı Kolmogorov–Smirnov testi ile test edildi. Devamlı değişkenler normal dağılım durumuna göre ortalama ve standart sapma veya ortanca ve persentilleri (p) ile ifade edildi. Kategorik değişkenler ise sayı ve yüzde ile belirtildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için Pearson ki-kare testi ve Fisher Exact test kullanıldı. Sayısal verilerin karşılaştırılmasında normal dağılan bağımsız değişkenler için bağımsız gruplar t-testi, normal dağılmayan bağımsız değişkenler için Mann-Whitney U testi kullanıldı. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan laboratuar değişkenlerinin sonlanım noktaları ile diğer faktörlerden bağımsız olarak ilişkilerini değerlendirmek için binary lojistik regresyon analizleri yapıldı. Modellerdeki uyum iyiliğini değerlendirmek için Hosmer-Lemeshow testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Immune checkpoint inhibitors have become a new ray of hope in cancer treatment.Immune checkpoint inhibitors have made a significant contribution to standard chemotherapies that directly target cancer cells, significant increases in survival have been observed in some cancers, and over time, they have begun to be used in the first line of treatment in some cancers.Although its cytotoxic side effects are less than standard chemotherapeutic drugs; Side effects that may develop during treatment and the time of their occurrence cannot be predicted.Immune checkpoint inhibitors show antitumor activity by increasing the activity of the immune system, especially T cells.For this reason, the side effect profile occurs with excessive activation of the immune system.Just as many organs and systems are affected, endocrine organs are also affected.In a meta-analysis where 38 studies and 7551 patients were examined; It was stated that the frequency of endocrinopathy due to immune checkpoint inhibitors was found to be 10% and the most common endocrinopathy was hypothyroidism.In this study, we aimed to examine the incidence of drug-related endocrinological side effects, the time of occurrence of these side effects, and their prognostic impact in patients taking one or more of the drugs ipilimumab, nivolumab, pembrolizumab, durvalumab, and atezolizumab between February 2019 and October 2022. Material and Methods: All patients who applied to Ankara Atatürk Training and Research Hospital between 2015-2019 and who applied to Ankara Bilkent City Hospital Oncology outpatient clinic from 2019 until October 2022 and who were started on any immune checkpoint inhibitor (ipilimumab, nivolumab, pembrolizumab, durvalumab, atezolizumab) were included in the study. Parameters such as the patients' age, gender, the immunotherapy agent they received, laboratory tests, endocrine immunity-related side effects, severity of the side effect, time of side effect appearance, progression status, last seen date, and death status were recorded retrospectively. Statistical Analysis: Data were analyzed using SPSS 24.0. The Kolmogorov–Smirnov test was used to test whether the distribution of the data was normal. Continuous variables were expressed as mean and standard deviation or median and percentile (p) according to normal distribution. Categorical variables were expressed as numbers and percentages. Pearson chi-square test and Fisher Exact test were used to compare categorical variables. In comparing numerical data, independent groups t-test was used for normally distributed independent variables, and Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed independent variables.Binary logistic regression analyzes were performed to evaluate the associations of statistically significant laboratory variables with endpoints, independent of other factors.The Hosmer-Lemeshow test was used to evaluate the goodness of fit in the models.